CHP’li Hakverdi’nin verdiği 105 bilgi edinmeden 62 tanesi cevapsız kaldı -Tanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 01:02

CHP’li Hakverdi’nin verdiği 105 bilgi edinmeden 62 tanesi cevapsız kaldı

Hakverdi; Aralarında Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türk Kızılay Genel Müdürlüğü ve Halkbank Genel Müdürlüğü’nün de bulunduğu 28 kurumun, yasaya uyarak zamanında bilgi vermeleri için KDK’ ya şikâyet dilekçesi vererek uyarıda bulunmalarını talep etti.

CHP’li Hakverdi’nin verdiği 105 bilgi edinmeden 62 tanesi cevapsız kaldı
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2021 - 15:08

CHP’li Hakverdi, “Çalışmalarımızda kullanmak ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere ilgili Kurumlardan ve Bakanlıklardan 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 4-5-11 ve 12. Maddeleri ile Anayasanın 74. Maddesi uyarınca, gerekli bilgileri talep ettik. Sadece 15 (on beş) ayda toplamda 105 (yüz beş) farklı konuda, ilgili kurumlardan bilgi talep etmemize rağmen; 51 (elli bir) tanesine yasal süre içerisinde ve sonrasında hiçbir şekilde cevap verilmedi.  9 (dokuz) tanesine ticari sır denildi, 1(bir) tanesine bilgi ektedir denildi; fakat ek gönderilmedi ve 1 (bir) tanesine de cevap verilemeyeceği şeklinde dönüş yapıldı” ifadelerini kullandı.

Kurumların Bilgiyi İletmemeleri ve Hukuk Tanımamaları; Devlete Olan Güveni Sarsmakta ve Kurumların Şeffaflıktan Uzaklaştığını Gözler Önüne Sermektedir

Hakverdi “Yasal süre olan 15 (on beş) gün içerisinde bilgi edinmelere kanunen cevap verilmesi gerekirken, kurumların gayri ciddi bir şekilde tarafımıza bilgiyi iletmemeleri, hukuk tanımamaları; devlete olan güveni sarsmakta ve kurumların şeffaflıktan uzaklaştığını gözler önüne sermektedir.” dedi.

İktidar Denetlenmek İstemiyor

“Görülen o ki; iktidar, vatandaşa hesap verebilme durumundan çoktan uzaklaşmış. Cumhurbaşkanlığı ve tüm Bakanlıklar, milletvekillerinin kanuni hakkı olan soru önergelerine dahi cevap vermemektedir. Sadece son 1 yılda yaklaşık 7 bin soru önergesi ve on binlerce soru yanıtsız bırakıldı. Denetlenme mekanizmasını saf dışı bırakarak, kurdukları saltanatları sağlamlaştıracaklarını, yapılan haksızlıkların faturasının kesilemeyeceğini sanıyorlar. Kurdukları bu düzen onların sonunu getirecek” ifadelerini kullandı.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan