12 EYLÜL 1980: KARA LEKE - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

5 Mart 2021 - 07:30
Bünyamin KIRAÇ

Siyasi İletişim Uzmanı Çukurova Üniversitesi işletme ( Ekonomi ), Ankara Üniversitesi ( Siyasi iletişim uzmanlığı ) mezunu. Siyasi danışman olarak çalışıyor

Bünyamin KIRAÇ

12 EYLÜL 1980: KARA LEKE

12 EYLÜL 1980: KARA LEKE
Son Güncelleme :

11 Eylül 2018 - 12:39

 sayfadalogoil

-12 Eylül 1980” tarihinin sol siyasi düşünceye verdiği zarar ne olduğu ve bu zararın nasıl bertaraf edileceği hiç bir zaman dün olduğu gibi bugünün de siyasi aktörleri tarafında ele alınmadı…

”Bu durum Ülkemizde sol düşünceyi bir yere getirebilecek kadroları üzdüğü gibi kendi kabuğuna çekilmelerine sebep oldu,

– 12 Eylül 1980 ülkemizde tek tip adam yetiştirme hareketinin başlangıcı oldu…

O günün darbecileri fikir ve düşünceyi ya astı yada işkence tezgahlarında yok etmeye çalıştı… / O günün darbeci generali Kenan Evren ile Feto aşkı tek tip adam yetiştirme üzerine başladı, günümüze kadar sistem tıkır tıkır işledi o günün çocukları bu günün darbeci askeri yada devleti yöneten kadroları oldular sistem tıkır tıkır işlerken sosyal demokratları kendi içinde bölmeyi de becerdiler  hatta içlerine giren veya yakın olanlar bile oldu bu durum sosyal demokratları sadece muhalefet yapmaktan daha ileriye taşımadı. ( Bu gün MÜ… paşa ne derse o dur doğrusu ahali )
Tokat mutlu son masaj
– 12 Eylül sol siyasi tarihinde bir kara leke….

Bu kara lekeyi silmek ancak iktidar olmakla sağlanırdı,’ ne yazık ki o günden bu güne bu yönde siyasi bir çalışma yapılmıyor sadece varlığını sürdürmek adına yaşam koşullarına uymayan uygulamalarla geçiştiriliyor. O gün Türkiye in tam bağımsızlığını savunan işkence tezgahlarında ideolojilerinde taviz vermeyen ağabeylerimizin kendileri ve çocukları işsiz bırakıldı… Oysa iktidar olmak için çalışmalar yapılsaydı yaralar azda olsa kabuk bağlardı… ( Bugün MÜ… Onlar dünden farksız mücadeleci dünden farksız fakir ve üzgün )

– 12 Eylül sol siyaseti meydanlara küstürdü….

Türkiye Cumhuriyeti sol düşünce işleyişine göre kurulmuş / kuruluşu ile başlayan Sanayi, Teknoloji, Eğitim ve Bilimsel atılımların koruyucusu sol düşünce ne yazık ki sindirilmiş meydanlara küstürülmüş bu küskünlüğün sonunda büyük yenilgilere uğrayan İşçi ve koruyucu emek sınıfları bugün ülkemizde adında bile söz edilmeyecek duruma getirilmiş durumdadır. ( Bugün MÜ… onlar sınıfına sahip çıkmak istedikçe düzeni idare edenler onları horladı, öteledi onlar kenara çekildi Fabrikalar kapandı Emperyalist güçler egemen olmaya başladı )

-12 Eylül darbesinin bilançosunun çok daha ağır olduğunu herkes bilmeli…

NELER OLDU NELER…

Ülkeyi koruyacak kollayacak kocaman bir düşünce yerle bir oldu.

– 650 bin kişi gözaltına alındı.

– 1 milyon 683 bin kişi fişlendi.

– Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.

– 7 bin kişi için idam cezası istendi.

– 517 kişiye idam cezası verildi, 50′si asıldı.

– 388 bin kişiye pasaport verilmedi.

– 30 bin kişi “sakıncalı” olduğu için işten atıldı.

– 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı.

– 30 bin kişi “siyasi mülteci” olarak yurt dışına gitti.

– Çıkan olaylarda 300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

– 171 kişinin “işkenceden öldüğü” belgelendi.

– 937 film “sakıncalı” bulunduğu için yasaklandı.

– 23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu.

– 31 gazeteci ceza evine girdi, 3 gazeteci öldürüldü.

– Gazeteler 300 gün yayın yapamadı.

– 13 büyük gazete için 303 dava açıldı. 39 ton gazete ve dergi imha edildi.

– Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi. Bunlardan 44′ü “kuşkulu”, 14′ü “açlık grevinde”, 16′sı “kaçarken”, 95′i “çatışmada” öldü.

VE SONRASI ?…

Son söz = Sol olmadan Fakirlik bitmez.

Saygılarımla

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al