16 Nisan sistemin değiştiği gün!.. - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 01:18

16 Nisan sistemin değiştiği gün!..

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adlı rejimin kabulü, 16 Nisan 2017 günü yapılan halk oylamasıyla gerçekleşmiştir.

16 Nisan sistemin değiştiği gün!..
Son Güncelleme :

16 Nisan 2021 - 10:41

1.Meşrutiyetin ilanından itibaren anayasalı devlet, siyasi iktidarın kısıtlanması, anayasal devlet, parlamenter demokratik rejime geçiş, parlamenter demokratik rejimin zaman zaman darbe ve ara rejimlerle kesintiye uğraması, hukukun üstünlüğü, birey-yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi mücadeleleriyle ülkemiz demokrasi yolunda çeşitli kazanımları elde etmiştir.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra göreve gelen cumhurbaşkanı, anayasa üzerine yemin edip, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmek, hukuku içselleştirmek görevleri arasındayken, anayasa, Uluslararası sözleşmeler ve yasaların çizdiği çerçeve içerisinde hareket etmekle yükümlüyken, anayasa ve yasaları kendisine uyduracak bir yönetim anlayışını hakim kılacak arayışlar içinde olmuştur.

Bu arayış için en uygun zemin, “Allah’ın bir lütfu” olarak 15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle oluşmuştur. Bu dönemde çıkarılan KHK’ler ile geçici,sınırlı ve istisnai olması gereken olağanüstü hal , köklü değişikliklerin yapıldığı ve kalıcı bir şekle dönüşmüştür. Böylesi bir süreçte anayasa askıya alınmıştır.

Olağanüstü hal devam ederken, ülkemizin yüz elli yıllık anayasal hareketine, demokratik parlamenter rejimine köklü bir darbe vuran, dünyada örneği olmayan, kuvvetler arasında fren, denge, denetleme yönlerini yani kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, ülke yönetimini tek kişinin iki dudağı arasına indirgeyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adlı rejimin kabulü, 16 Nisan 2017 günü yapılan halk oylamasıyla gerçekleşmiştir.

Olağanüstü hal devam ederken, toplumsal uzlaşma aranmaksızın, Yüksek Seçim Kurulunun seçim devam ederken aldığı ( 2017/ 560 karar; mühürlenmeyen oy pusulaları ve oy zarflarıyla kullanılan oyların da geçerli olacağına dair ) kararın da katkılarıyla değişiklik kabul edilmiştir.

Bugün , değişikliklerin kabulünün üzerinden dört yıl geçmiştir ve 2018 seçimlerinden bu yana da rejim , uygulamadadır. Gelinen nokta ortadadır. Devlet organlarının çalışmalarında eşgüdüm ve uyum ortadan kalkmıştır.

Devlet yönetiminde liyakat, yetkinlik, yetenek ortadan kalkmış, AKP’li olmak yeterli hale gelmiştir. Devlet yönetimi, kargaşa, kaos, karışıklık içindedir. Kuvvetler ayrılığının ortadan kalkmasıyla kuvvetler arasındaki denge, denetleme ve fren mekanizmaları da kalkmış, yürütmenin yasama ve yargı üzerinde tam bir tahakkümü sağlanmıştır.

Ülke kaynakları har vurulup, harman savrulmuştur. Yolsuzluk, usulsüzlük ve israf bu yönetimin en önemli özelliği olmuştur.

İşsizlik, yoksulluk, açlık, adaletsizlik altında milyonlar inim inim inlemektedirler. Ülkemiz hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler, demokrasi, ifade ve basın özgürlüğü konularında dünya ülkeleri içinde son sıralara gerilemiştir.

Yapılacak ilk genel seçimlerde otokrasiden kurtulmak için tüm demokrasi güçleri birleşmeli, sesini daha da yükseltmelidir.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan