1980 ÖNCESİ VE 1980 SONRASI CHP... - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mart 2021 - 02:17
Bünyamin KIRAÇ

Siyasi İletişim Uzmanı Çukurova Üniversitesi işletme ( Ekonomi ), Ankara Üniversitesi ( Siyasi iletişim uzmanlığı ) mezunu. Siyasi danışman olarak çalışıyor

Bünyamin KIRAÇ

1980 ÖNCESİ VE 1980 SONRASI CHP…

1980 ÖNCESİ VE 1980 SONRASI CHP…
Son Güncelleme :

05 Ekim 2018 - 1:13

 sayfadalogoil

NE KALDI ELİMİZDE?

CHP kuruluşunda ideolojik temeller üzerine oturtulmuş temel ilkeleri olmasa olmazlar listesine alınmış kanunlar ve yasalar onun üzerinde yön bulmuştur. Cumhuriyetle birlikte büyümeye başlayan CHP kısa zaman içerisinde ülkemizde yaşayan tüm emek kesiminin beğenisini almış defalarca iktidar olarak ülkemizde Eğitim, sanayi ve teknolojik gelişmelerin önünü açmıştır. Hak ,Hukuk, Adalet savunucusu CHP iktidar olduğu hükumetlerde vergi adaleti sağlayarak küçük burjuva ve aristokrat kesimi de devleti yönetme şekli ile kendine hayran bırakmıştır.

Temeli sol veya sosyal demokrat olması zaman zaman sonun farklı yerinde olan vatandaşı da bir arada tutmayı başarmıştır.

– CHP 1980 sonrası kendini farklı bir çalışma sekline sokan partimizin yeniden kuruluş ayarlarına dönmesi için 6 okun ne kadar önemli olduğunu benimseyecek kadroların iş başında olmasını gerektiriyor yoksa biraz zor.

– Yakın bir zamanda yerel seçimler olacak bugünden başladı örgüt içerisinde istifalar neden 6 ok yetmiyor mu size  ne başarı gösterdiniz ki kendinizi ödüllendiriyorsunuz bir dolu eksik yanımızla gireceğimiz seçimlerde yüksek başarı almak oldukça zor ama iyi kadrolarla başarmak o kadar kolay … yeter ki diliniz  sağ değil sol olsun.

Bakın 6 ok nasıl erimiş ne kalmış elimizde siz değerlendirim.

1.OK .Cumhuriyetçilik

CHP “Cumhuriyetçidir;” Türkiye Cumhuriyeti bir ilke ve ideal beraberliği üzerinde kurulmuştur. Cumhuriyet gücünü bu beraberliği oluşturan tüm insanların, Hukuk ve hakları ile, “eşitliği, bütünlüğü” ilkesinden almaktadır.( Cumhuriyet tarihimizdeki en köklü dönüşümdür ) Egemenliğin kaynağını ulusta bulan anlayıştır… “tebaa”nın yerini “yurttaş”ın almasıdır… “yurttaşlık” kavramının, herkes için ortak temel öge ve “hak alanı” olarak esas alınmasıdır… etnik, kültürel ve dinsel tanımların sivil topluma bırakılarak, resmi ölçü olmaktan çıkartılmasıdır.

  1. OK .Milliyetçilik

CHP “Milliyetçidir;” Türkiye Cumhuriyeti din, dil, ırk ve etnik köken temelleri üzerinde değil, siyasal bilinç ve ideal beraberliği zemininde kurulmuştur. Milliyetçilik ırka indirgenemez. CHP’nin milliyetçilik anlayışı..çoğulculuğun karşıtı değildir… ayrışma değil bir bütünleşme hareketidir… tüm alt etnik ve kültürel kimliklere saygıdır… hangi kökenden gelirse gelsin, hangi dili konuşursa konuşsun ve hangi inancı paylaşırsa paylaşsın, tüm yurttaşların hukuklarının eşitliğidir…herkesin ülkenin asli sahibi olduğudur. CHP’nin milliyetçilik anlayışı…Türkiye Cumhuriyetini oluşturan tüm yurttaşların birliği ve güvenliğinin; ülkenin bağımsızlığı ve egemenliğinin, Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve haklarının koşulsuz olarak korunmasını öngörür. CHP, bu görevi tarihi boyunca onurla taşımış olmaktan kıvançlıdır.

  1. OK.Halkçılık

CHP “Halkçıdır;” CHP’nin halkçılık anlayışı.siyasal meşrutiyetin temelini halkla bulabilmektir ekonomik ve siyasal imtiyazların kaldırılmasıdır… sosyal demokrat değerleri akılcılıkla ve üretkenlikle bütünleştirmektir çözümleri halk için, halkla beraber bulmaktır.

4.OK. Devletçilik

CHP “Devletçidir;” CHP’nin devletçiliği, özel yararlarla toplumsal yararlar arasındaki dengenin sağlıklı oluşması için getirilmiş bir güvencedir.

Yurttaş devlet için değil, devlet yurttaş için vardır. CHP, demokratik devleti, katılımcı yönetimi öngörür; yönetenle yönetilen karşıtlığının giderilmesini amaçlar. CHP’nin devletçilik anlayışı… “örgütlü, rekabetçi sosyal pazar ekonomisine” karşıtlık değildir… ancak; toplumun büyük tercihlerinin belirlenmesinde, uzun vadeli ekonomik stratejilerin oluşturulmasında, bölgesel eşitsizlikler ve toplumsal adaletsizliklerin giderilmesinde, devlete öncelikli sorumluluk öngörür.

5.OK .Laiklik

CHP için, “Devletin, devletin kurumlarının, toplumun ve eğitimin laik olması asla ödün veremeyeceği temel “cumhuriyet , demokrasi ve eşitlik” kuralıdır. Laiklik insan haklarının güvencesidir… ulusal bütünlük ile iç barışın, temel taşıdır. Laiklik… din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulmasıdır… bütün inançların devlet önünde eşitliğidir. Laik devlet, din-inanç- düşünce özgürlüklerinde farklılaşanlar arasında bir “taraf” değildir; ortak güvencenin düzenleyicisidir. Laikliğin gereği, uygun zaman kesitinde, inanç dünyasının ve Diyanet’in sivil topluma devredilmesidir.

  1. OK .Devrimcilik ◦

CHP “Devrimcidir;” CHP’nin devrimcilik anlayışın barış içinde kökten değişimdir,çağı paylaşmadır, geleceğe atılımdır.

CHP’nin devrimciliği…çağdaş düşüncelere açılarak yenilikleri kavrayıp benimsemektir kuralları ve kendini sorgulayarak, daha iyi ve doğruya ulaşmanın yollarını açmaktır.

Son söz – Sağ değil Sol

Saygılarımla

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al