24 Ocak Kararları... Tüketilen Türkiye... - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

13 Haziran 2021 - 21:31

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

24 Ocak Kararları… Tüketilen Türkiye…

80’yılında siyasi tarihimize “24 OCAK KARARLARI” olarak geçen kararların alınmasından bugüne kadar 41 yıl geçti…

24 Ocak Kararları… Tüketilen Türkiye…
Son Güncelleme :

24 Ocak 2021 - 12:15

80’yılında siyasi tarihimize “24 OCAK KARARLARI” olarak geçen kararların alınmasından bugüne kadar 41 yıl geçti…

Bu kararlar 1979 yılında iktidar olan, Adalet Partisi hükümeti döneminde IMF’ce hazırlanan “istikrar proğramı paketi”Süleyman Demirel başkanlığında kurulan hükümete kabul ettirilerek onaylandı. Bu pakette ki en önemli bölüm özelleştirme konusuydu. Ancak sendikaların etkin olduğu böyle bir dönemde ,bu kararları uygulamak mümkün değildi. Öyle de oldu. 12 Eylül Askeri Darbesinden sonra, ancak uygulamaya konuldu.Çünkü askeri darbeyle sendikalar sindirilmiş,siyasi partiler kapatılmış,toplum susturulmuştu.

1983 Genel seçimlerinde iktidara gelen Turgut Özal’ın ANAVATAN PARTİSİ döneminde özelleştirmeler başladı.

Özelleştirmeyi öylesine allayıp pullayıp sundular ki, herkes özelleştirme konusunda uzman kesildi.

Ne dediler.?

. Özelleştirmeler, devletten alıp halka vermektir.

. Özelleştirmeler, demokratikleşme getirir.

. Özelleştirmeler, servetin geniş kitlere dağılımı sağlar.

. Özelleştirmeler, bireysel girişim ruhunu canlandırır.

. Özelleştirmeler, bütçeyi ve toplumu KİT zararlarından kurtarır.

. Özelleştirmeler, mal ve hizmetlerde kalite, ucuzluk ve şeffaflık getirecektir.

. Özelleştirmeler, verimlilik ve yeni iş alanları yaratacaktır.

. Özelleştirmeler, yolsuzlukları önlemenin yoludur.

Bu ve benzeri iddialar her gün görsel ve yazılı basınımızdan sloganlar şeklinde yükseliyordu.Halkımızın bilinç altına bu savlar işleniyordu. Özelleştirmenin ciddiyetle ve ulusal çıkarlar gözetilerek yapılması, stratejik kurumların özelleştirme dışı bırakılması şeklindeki görüşlerin topluma duyurulmaması için her yol kullanılıyordu.

DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde, özelleştirme yeniden ve hızla ülke gündemine taşındı.

O sıralar DİSK-GIDA-İŞ Sendikası Adana Bölge Temsilcisi görevinde bulunuyordum.14 Ekim1993 tarihinde yaptığım basın toplantısında: “Özelleştirme yerine,başka formüller uygulanmasını öneriyor, KİT’lerin “ÖZERKLEŞTİRİLME’sinin” gerektiğini, bu şekliyle yapılan özelleştirmelerin mantık dışı olduğunu belirtiyordum.”

Zaman bizim gibi düşünenleri haklı çıkardı. Ancak çok zor koşullarda yapılan Cumhuriyetin birikimi KİT’ler tek tek yok pahasına elden çıkarılmaya başlandı.

2002-2021 AKP İktidarları döneminde ise, özelleştirmeler zirve yaptı. Sıcak para bulma,borç ödeme kaygısıyla; yağma ve talana dönüştürüldü.Yandaşlara peşkeş çekildi.

Sonuç olarak; devletin ekonomi üzerinde azalan etkisi,ulusal devletin güçsüzleşmesine, bağımsızlığın ve egemenliğin yitirilmesine yol açar. Yabancı sermaye ekonomiyi bütünüyle ele geçirince de, ulus devlet zayıflar,ülke sömürge durumuna getirilir.

Borç alarak ekonomiyi düzlüğe çıkaracağını sananlar; “BORÇ ALAN, EMİRDE ALIR” gerçeğiyle ülkemizi karşı karşıya getirdiler…

Eski BM Genel Sekreteri Butros Gali’nin,1998 yılında IMF reçetelerinin en önemli isteklerinden biri olan özelleştirmeler hakkında söyledikleri bir gerçeğin altını çizmektedir. “Yeterli altyapıya sahip olmayan az gelişmiş ülkelerin özelleştirmeden herhangi bir yarar sağlamaları mümkün değildir. Bu unsurların yeterince gelişmemiş olduğu toplumlarda “piyasa ekonomisi” kısa bir sürede bir “soygun düzenine” dönüşmektedir.”

Ekonomik sistemde, kamu yararının gözardı edilmesi; üretim yerine, ranta ve vurguna dayalı yöntemi geçerli kılar. Sonuçta işsizlik artar,çalışanların örgütlülüğü zayıflar,sendikalar işlevsiz duruma gelir.Yoksulluk, açlık artarak yaşam koşulları ağırlaşır.Emperyal devletlerle işbirliği yapan yönetici sınıfın baskıları, halkı sindirmek için artar,demokraside sözde kalır.

Anladınız mı; adım adım nasıl tuzağa düşürüldüğümüzü ve halkın nasıl kandırıldığını?

Anladınız m; İç ve dış borç sarmalına düşürülen, üretmeyen, tüketen Türkiye’nin nasıl bir batağa saplandığını?

Biraz tarih bilenler sonucun ne olduğunu da iyi bilirler. Her fırsatta Osmanlıyı gündeme getirenlerin bunu çok daha iyi anlaması gerekir. Ancak onlarda bu yaşananları anlayacak kapasiteye sahip olmamaları nedeniyle; Türkiye bir uçuruma doğru hızla sürüklenmektedir.

Kendi beceriksizliklerini sürekli “dış güçlere” yükleyen mantık, bu kaotik ortamdan  Türkiye’yi çıkarmaları mümkün değildir…

Ne yazık ki bir “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK”daha gelmeyecektir.

 

NOT: 24 Ocak kararlarını her ortamda eleştiren,yiğit gazeteci UĞUR MUMCU’yu katledilişinin 28.yılında saygı,sevgi ve rahmetle anıyorum.

 

BEKİR SITKI ÖZER

24.1.2021/ADANA

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
HİLMİYE DELİAĞA Ocak 31, 2021 / 8:46 pm Cevapla

Bekir Sıtkı Özer beyin 41 yıllık süreci çok güzel anlatmıştır.
Aslında gazetenizde
Bekir Sıtkı Özer bey gibi donanımlı insanların anlatımlarına yer verilmelidir.

whatsappl  boslukicin  chpkhkilan  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan