600 kişi ücretsiz savunuldu - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 06:31

600 kişi ücretsiz savunuldu

600 kişi ücretsiz savunuldu
Son Güncelleme :

11 Aralık 2015 - 15:04

Adli Yardım Bürosu, hafta içi her gün hukuki yardıma ihtiyacı olup avukatlık hizmetinden yararlanmak için maddi olanağı bulunamayanlara, eski Adliye binasında hizmet sunmaktadır.

Adli Yardım Büroları, yurttaşların adalete erişimini sağlamak amacına yönelik hizmet veriyor. Adana Barosu, Sosyal devlet ilkesi gereği yurttaş odaklı bir hizmet yapma sorumluluğunu üstleniyor. Adli Yardımı ‘vatandaşın ayağına götürülen bir hizmet’ olarak kabul eden Adana Barosu, 2015 yılı içerisinde boşanma, nafaka ve velayet davalarında 600 kişiye hukuki yardım sağladı. Hukuki yardımdan 521’i kadın, 79’u erkek yararlandırıldı.

EN FAZLA SUÇ ORANI; UYUŞTURUCU VE HIRSIZLIK

CMK Uygulaması kapsamında  müdafi/vekiller ise 1 Ocak 2015 tarihinden bugüne kadar isnat edilen toplam 14.021  suçla ilgili olarak, savcılık, karakol ve sorgu hakimliğinde görev aldılar. Yapılan incelemede, uyuşturucu madde ticareti yapmaktan 1.270 kişi, hırsızlık yapmaktan dolayı 1.132 kişinin yargı önüne çıkarıldığı görüldü.

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, CMK ve adli yardımın amacının bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engeli aşmak ve hak arama özgürlüğünün kullanımında eşitliği sağlamakla birlikte, avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama imkanı bulunmayanların avukatlık hizmetlerinden yararlandırmak olduğunu

bildirdi.

Adana Barosu’nun bu hizmeti yerine getirdiğini ifade eden Çıtırık, “Bugün Adana’nın nüfusu 2 milyonu aşmıştır. 2012 yılının ekim ayından itibaren daha önce maalesef bütçenin dar olmasından dolayı adli yardım müessesemiz daha önce sadece kadınlara hizmet verilmekte iken biz göreve geldikten sonra kadın erkek ayrımı yapmadan bu hizmeti veriyoruz. Engelli yurttaşlarımıza da hiç bir kısıtlama olmadan adli yardım hizmeti en iyi şekilde yararlandırılmaktadır. Bu hizmetten daha çok kadınlar yararlanmaktadır. Özellikle boşanma, velayet, nafaka, kadına yönelik şiddet, kadın sığınma evinden gelen yurttaşlarımızdan masraf alınmamaktadır” dedi.

CMK Servisi’ne bağlı 1055 avukatın ise 24 saat hizmet verdiğini belirten Av. Çıtırık, “Adana’da suç oranlarına bakıldığında hırsızlık, uyuşturucu ticareti, taksirle ve kasten adam yaralama yer almaktadır. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. Avukatların da çeşitli sorunları bulunmaktadır. Ödenen ücretler çok azdır. Ancak özverili bir şekilde meslektaşlarımız görevlerini yürütmektedir.” diye konuştu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan