‘7 Haziran Seçimleri’ üzerine… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

18 Ekim 2021 - 17:21

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

‘7 Haziran Seçimleri’ üzerine…

7 Haziran 2015 genel seçimleri sonucunda AKP, 2002’den sonra ilk kez meclis çoğunluğunu yitirecek ve 258 milletvekilinde kalacaktı.

‘7 Haziran Seçimleri’ üzerine…
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 8:55

AKP’nin seçim kampanyasını, parlamenter demokratik rejimin kendilerine dar geldiğini, başkanlık sistemine geçilmesi ve bunu sağlayacak milletvekili sayısı üzerine kuruluydu.

7 Haziran seçimleriyle seçmen, başkanlık sistemine karşı olduğunu ve buna geçit vermediğini ortaya koydu.

Arkasından hükümet kurma çalışmaları, nafile istikşafi görüşmeler ile geçecekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan istediği dört yüz milletvekilini elde edememişti.

O günlerdeki sözünü hatırlatmak gerekir. “Verin 400 milletvekilini, bu iş huzur içinde çözülsün.”

Manidar bir söz.

Daha 5 Haziran’da Diyarbakır’da yapılan HDP mitingine bombalı saldırı yapılacak 5 yurttaşımız yaşamını yitirecekti. 20 Temmuz 2015’de Kobani’ye insani yardım götürmek isteyen Sosyalist Gençlik Derneklerinden 33 genç insanımız da bombalı saldırı sonucunda yaşamlarını yitirdiler.

Havanda su dövülmesiyle geçen günler sonucunda hükümet kurulamamış ve 1 Kasım 2015’de ülkemiz yeniden sandığa gitme kararı alınmıştı.  Bu süreçte 10 Ekim 2015’de Ankara Gar Katliamı yaşanacak ve 103 insanımız göz göre göre katledilecekti. Demek ki 400 milletvekili verilmeyince, işin huzur içinde çözümü kalmamıştı.

Dönemin başbakanı, bugün bir muhalefet partisinin genel başkanlığını yapan Ahmet Davutoğlu o günlerde yaşananları şimdi söylüyor fakat bu sözler üzerine gidecek savcılarımız izlemeye devam ediyorlar.

“Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa, birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler, insan yüzüne çıkamaz.” diyen sayın Davutoğlu açıklamalı.

Kimse kimseye aba altından, sopa göstermemeli. Bir dönem bilinmezlerle kalmamalı. Sorumlular ortaya çıkarılmalı, yargı önünde hesap vermeleri sağlanmalı.

Çözüm sürecinin sona erdirildiği, yüzlerce insanımızın katledildiği, toplumsal huzur ve barışa atılan bombalar ile hatırlayacağız 7 Haziran -1 Kasım 2015 dönemini.

Av. Mengücek Gazi ÇITIRIK

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin twittan  boslukicin facetan  boslukicin  asizeydan  boslukicin
 darulsafakailan  boslukicin  darulsafakailan