95.YILINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mart 2021 - 05:50
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

95.YILINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİ

95.YILINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİ
Son Güncelleme :

09 Eylül 2018 - 0:11

 sayfadalogoil

Uzun süredir yazılarıma ara vermiştim. Değerli dostum ve Tanık Gazetemizin varlık nedeni olan Mustafa Özgür’ün de yardım ve katkılarıyla düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Bugün pazar ve tatil günü, çok uzatmadan birkaç konu hakkında düşüncelerimi ifade edeceğim.

Bugün 9 Eylül.

Dokuz Eylül’ün ülke tarihinde özel bir yeri ve anlamı vardır. Asırlardır savaş cephelerinde yenilgilere uğrayan ve savunmaya çekilen bir ulusun, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruzun ordularının İzmir’e girdiği, savaşı fiilen bitirdiği, emperyalist işgalcilere hak ettikleri yanıtın verildiği gündür 9 Eylül 1922.

96. yıldönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk’ü, düşünce ve eylem arkadaşlarını, Ulusal Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi rahmet, minnet, saygı ve özlem ile anıyorum.

9 Eylül 1923 gününde ise ulusal kurtuluşun mimarı olan Mustafa Kemal’in savaş sonrasında gerçekleştirmek istediklerine aracılık edecek, reform ve devrimlerini yaşama geçirtecek, Cumhuriyet rejiminin temellerini oluşturacak ,Halkçılık esasına dayalı siyasi partiye varlık kazandırdığı gündür 9 Eylül 1923.

9 Eylül 1923’de Halk Fırkası kuruluyordu. 1924’de Cumhuriyet Halk Fırkası adını alacak olan siyasi partinin tarihiyle, ülke tarihi özdeşleşmiştir.

Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin 95. kuruluş yıldönümü olması nedeniyle, partimizin genel merkezinde, il ve ilçe örgütlenmelerinde etkinlikler düzenlenecek, basın açıklamaları yapılacak, partinin ülke tarihindeki yeri dile getirilecek.

Kurtuluşun Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyetinden, kuruluşun Halk Partisinden, Cumhuriyet Halk Partisinin  yeni bir devletin kurulmasında, bir topyekün kalkınma ve çağdaşlaşma projesi olan Cumhuriyet Devrimlerinin gerçekleştirilmesinde, yokluk, yoksulluk ve imkansızlıklar içerisinde hukuk, eğitim, sağlık , kadının hakları, toplumsal yaşamda yerini almasında ve bir çok alanda atılan adımlar, toplu iğne bile üretemeyen  ülkenin Osmanlı İmparatorluğunun da borçlarını ödeyerek kamu iktisadi teşekküllerinin de kurulmasında, onurlu birey- yurttaşın oluşturulmasında, çok partili yaşama geçilmesinde ve sayılabilecek yüzlerce başlıkta Cumhuriyet Halk Partisinin imzası vardır.

Kurucu irade partisi olan CHP’nin, 1950’de 27 yıllık iktidarını gönül rahatlığıyla Demokrat Partiye devredebilmesi, 1960’lı yıllarda dünyada esen bağımsızlık hareketleri, ülkede 1961 Anayasasının getirdiği göreceli özgürlük ortamı ve TİP’in siyaset yaşantısındaki etkinliğinden de etkilenerek devlet kuran/ düzen ile örtüşen parti konumundan Ortanın Soluna, demokratik sola evrilerek düzen değişikliği de yapabileceğini kanıtlayan, evrensel solun kazanımlarını da takip eden ve benimseyen bir parti olmuştur Cumhuriyet Halk Partisi.

Programlarıyla, kurultaylarıyla, genel başkanlarıyla, siyasi kadrolarıyla çok zengin bir deneyime, birikime sahiptir Cumhuriyet Halk Partisi.

CHP üzerine yüzlerce kitap, binlerce makale yazılmıştır ve yazılmaya devam edecektir de. Çok şey söylenmiştir ve söylenmeye de devam edilecektir. Bugün kuruluş yıldönümü, daha uzatmadan birkaç cümleyle bitirelim.

Seçim sonuçları, alınan yenilgiler, seçmenin ümidini yitirmesi gibi konuları bir yana koyduğumuzda, Cumhuriyet Halk Partisi doğru ellerde, doğru kadrolarla, sorunlara yanıt verebilecek programları ve  uygulamalarıyla ülke için her zaman umut olmuş ve varlığı, yurttaş için güvence olmuştur. Zengin tarihi ve birikimi, yaşadığı sorunlardan çıkış için rehberdir. Özeleştirisiyle, yeni örgütlenme modelleri, ülke ve dünya gerçekliklerine uygun program değişiklikleri, partilinin hukukunun korunduğu tüzük değişiklikleriyle gerilemeden çıkabilecek güçtedir Cumhuriyet Halk Partisi.

Ne kasırgaları geçirmiş koca çınar, baba ocağım Cumhuriyet Halk Partisi’nin  95. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Nice nice yılları olsun, ülkemle birlikte varolsun…

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al