ADANA ÖZELİNDE CHP KURULTAYI - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

10 Mayıs 2021 - 21:29
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

ADANA ÖZELİNDE CHP KURULTAYI

ADANA ÖZELİNDE CHP KURULTAYI
Son Güncelleme :

27 Temmuz 2020 - 9:24

Yeni bir hafta başlıyor. Stresi az, huzurlu ve mutlu geçmesini diliyorum.

Bazı konuları sıcağı sıcağına, zamanında değerlendirmek gerekiyor. Hele de bizim gibi bir ülkede, gündemin saat içinde bile değiştiğini düşünürsek, zamanında değerlendirme daha anlam taşıyor.

CHP 37. Olağan Kurultayını tamamladı. Sayın genel başkan, altıncı kez yeniden genel başkanlığa seçildi.

Parti Meclis’inde çeşitli sürprizler yaşandı.

37.Olağan Kurultayı tüm ayrıntılarıyla ele alan, bir yazı dizisini sizlerle paylaşacağım. Bazen uzun yazılarımla sizleri okumakta zorluyorum, belki de sıkıyorum. Bundan dolayı affınıza sığınıyorum.

Bugünkü yazım, çok kısa ve Adana özeline ait olacak.

Yüksek Disiplin Kuruluna seçilen meslektaşım, kardeşim Bülent Maraklı’yı kutluyorum ve başarılar diliyorum. Meslekte ve siyasette emek veren bir arkadaşımız, kendisini geliştirmiş iyi bir hukukçu. Layıkıyla görevini yapacağından asla kuşku duymuyorum.

Şimdi gelelim Parti Meclis’inde Adana’nın temsil edilememesine.

Sayın genel başkanın, parti meclisi oluşumunda il başkanlarımız ile sürekli görüşmeler yaptığı, tek ya da bölgesel olarak il başkanlarını kabul ettiğini medyadan izledik, okuduk.

Adana’dan PM’ne önerilen ismin şahsına, saygınlığına, yetkinliğine asla sözüm yok. Kafama takılan sorulardan birisi şu.

PM’ne girecek olan ismi Adana İl Başkanlığımız mı? Adana Kurultay delegelerimiz mi? Yoksa Anakent belediye başkanı sayın Karalar mı belirlemiştir, önermiştir? Öncelikle bu hususun netleşmesi gerekmektedir.

Yazılarımda, kongrelerimizdeki konuşmalarımızda ve bu yıl yaptığımız Adana İl Kongresinde de söylediğim gibi, öncelik ve üstünlük her zaman için örgütlerimizindir. Sahada çalışan, sandıkta emek veren, ölüyü, diriyi takip eden örgütlerimizdir. Kimsenin sıfatı ne olursa olsun, örgütlerimizin üzerinde olmaya bir hakkı yoktur yine kimsenin taşıdığı kamusal yetki ile örgütlerimiz üzerinde tahakküm kurmamasını ve örgüt iradesini sakatlamamasını kezlerce dile getiren bir arkadaşınızım.

Adana’nın PM’de temsil edilememesinin sorumluluğunu kim üzerine almaktadır? Anakent belediye başkanının örgütler üzerinden elini çekmediği ve düşüncesinin gerçekleşmesini istediği ortadadır. Adana’nın Parti Meclis’inde temsil edilememesinden kimler ya da kim hangi beklenti içinde hareket etmiştir?

Uzatmadan yeniden söyleyelim. Öncelikle bu sorunun yanıtını sorumluluk sahiplerinin açıklaması gerekir. Hem de zaman geçirmeden! Yanıt almadığım sürece yazmaya, danışma kurullarında söylemeye devam edeceğim.

Bugünlük bu kadar.

Saygılarımla.

Av. M.Gazi Çıtırık

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl demirzeydan delmirorhan demirsevkin demirburhan  chpemek
twittan facetan