Afiş ve Pankartları Toplatanlar - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 01:36
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Afiş ve Pankartları Toplatanlar

Soru çok basit fakat yanıtı o kadar kolay değil ki siyasi iktidar bir türlü yanıt veremiyor. Yanıt veremediği için öfkesini pankartları indirerek ya da afişleri toplatarak alıyor.

Afiş ve Pankartları Toplatanlar
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 9:19

Soruda, afiş ve pankartlarda suç unsuru da yok. Ancak ülkemin bağımsız(!) ve tarafsız(!) yargısından, afişlerin toplatılmasıyla ilgili trajikomik kararlar çıkıyor.

Suç unsuru bulamayan savcıların taleplerinde ve kararı veren hakimlerin kararlarında gerekçe bulunmuyor, yazdıkları gerekçenin hukuki hiçbir yönü yok. Yani gerekçe uydurmak zorunda kalıyorlar. Son derece üzücü bir durumla karşı karşıyayız.

Anayasanın 138.maddesine göre; “ Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.”

Anayasa, kanuna, hukuka uygun olarak, vicdani kanaatlerine göre karar vermesi gerekenlerin, bugün içinde bulundukları durum tam ibretlik. Afiş ve pankartların toplatılmasıyla ilgili ülkem yargısından utanç duyulacak iki karar.

Sakarya Başsavcılığının, ‘toplumun farklı görüşlerine mensup bir kısmının tepkisine’ yol açacağı ve ‘karşıt görüşlü grupların karşı karşıya gelmelerine’ neden olabileceği ve ‘parti binasına zarar verilebileceği’ gerekçesiyle CHP il binasındaki afişin toplanmasını talep ettiği belirtildi.

Yazıda ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma yürütüldüğü ifade edildi.

Sakarya 1. Sulh Ceza Hâkimliği ise ‘gerek yapılan soruşturma açısından değerinin bulunması ve soruşturma açısından öneminin olması gerekse de suçun işlenmesinin önlenmesi bakımından öneminin olması gereğiyle suç delillerinin elde edilebileceği hususunda makul şüphenin mevcut olduğunu’ belirterek toplatma kararı verdi.

İkinci karar, Bozüyük Sulh Ceza Hakimliğinden. Bilecik’te ise TEM Güvenlik Büro Amirliği, 128 milyar dolar afişlerinden 10 tane asıldığını tespit ederek, durumu savcılığa bildirdi.

Savcılık, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlatarak, pankartların toplatılması için hakimliğe başvurdu. Bozüyük Sulh Ceza Hakimliği, hiçbir gerekçe göstermeden pankartların toplatılmasına karar verdi.

Bu savcılara, yargıçlara bir hatırlatmada bulunalım. 27 Mayıs’da idamlarla ilgili kararı veren başkan ve üyeleri kim hatırlıyor?

Ya da hatırlanıyorsa nasıl hatırlanıyorlar?

Üç fidan (Deniz, Hüseyin, Yusuf) hakkında idam kararını veren mahkeme başkanı ve üyeleri kim hatırlıyor? Ya da nasıl hatırlanıyorlar?

Ergenekon, Balyoz, Kumpas davalarının savcıları nerede? Karar veren heyet nerede? Kim onları hatırlıyor ya da nasıl hatırlıyor?

Bağımsızlığınıza, tarafsızlığınıza gölge düşürecek, hakim- savcı sıfatlarınızı sorgulatacak, vicdanları sızlatacak kararları vermekten kaçınmak gerekir.

Yarınlarda, bugünleri de yazacak, değerlendirecek insanlar çıkacaktır.

Bu değerlendirmelerde olumsuz, lekelenmiş olarak anılmamak gerekir düşüncesindeyim…

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan