AKP iktidarında 13 bin kadın öldürüldü - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 01:11

AKP iktidarında 13 bin kadın öldürüldü

AKP iktidarında 13 bin kadın öldürüldü
Son Güncelleme :

24 Kasım 2015 - 12:28

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, Cumhuriyetimizin kadınlara sağladığı kazanımlara rağmen, günümüzde kadınlarımızın yaşadığı başta cinsiyet ayrımı, taciz, şiddet ve kadın cinayetleri olmak üzere sorunlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Türkmen yayınladığı mesajda; cinsiyet ayrımcılığının, aile yaşamından, eğitim hayatına, sosyal yaşamdan iş hayatına kadar birçok yerde ve şekilde ortaya çıktığını, bu durumun da son yıllarda AKP hükümetleri zihniyetiyle arttığını belirterek, “Kadına karşı şiddet bir insan hakları ihlalidir. Ülkemizde her 3 kadından biri fiziksel, sözlü, toplumsal ilişkileri sınırlayıcı, cinsel ve ekonomik olarak sıralayabileceğimiz şiddet türlerinden en az birine maruz kalmaktadır” dedi.

Adalet Bakanlığının bilgilerine göre 2002-2015 yılları arası kadın cinayetleri rakamı 5 bin 406 olarak gösterildiğine dikkat çeken Türkmen “Resmi rakamlardan derlenen BM istatistikleri ise aynı dönem için kadın cinayetleri rakamı 13 bin 381 olarak açıklanıyor. Kadın cinayetlerindeki verileri, BM istatistikleri ile birlikte düşündüğümüzde ülkemizdeki kadın cinayetlerinin boyutu korkutucudur” diye konuştu.

“Kadınlara yönelik ayrımcılığın çözümünde öncelikle sorunun içeriğini anlama düzeyi geliştirilmeli, daha sonra çözüm için neyin yapılması gerektiğine karar verilmelidir” diyen Türkmen, sosyolojik analiz ve sosyal eylemlerin önem kazandığını, cinsiyet ayrımcılığı ve şiddetin sadece buna mazur kalan gruba yönelik olmaktan çok toplumun bütününe yönelik bir sorun olarak göz önünde bulundurularak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın, emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik her türlü taciz ve şiddetin insan hakları mücadelesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Türkmen, demokrasiye ve eşit yurttaşlığa gönülden bağlı herkesin bu konuda birlikte mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan