Ala'ya karakolda dayak sorusu - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 01:45

Ala’ya karakolda dayak sorusu

Ala’ya karakolda dayak sorusu
Son Güncelleme :

16 Aralık 2015 - 14:41

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, 2014 yılında Gezi olaylarının yıldönümünde İzmir’de Kantar Polis Karakolu’nda yaşanan ve kameralara yansıyan polislerin dayak olayını TBMM’ye taşıdı.

Özdiş tarafından İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından Anayasa’nın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 14.12.2015

İbrahim ÖZDİŞ

Adana Milletvekili

2014 yılında İzmir’de Gezi Parkı olaylarının yıldönümü etkinliğine katılıp gözaltına alınan yaklaşık 63 kişinin gözaltına alındığı İzmir ili Konak ilçesinde bulunan Kantar Polis Karakolunun olay gününe ait kamera görüntüleri10 Aralık 2015 günü basına yansımıştır. Görüntülerdeki polislerin gözaltına aldığı gençlere insanlık dışı muamelede bulunduğu, gençleri yere yatırıp tekmelediği, jop kullandığı hatta darp etmekten yorulan polislerin gençlerin üzerine oturarak dinlendiği görülmüştür.TCK’ nın 94. Maddesi “Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” Derken bu görüntülerdeki sivil ve üniformalı polislerin kameraların kayıtta olduğunu bile bile rahatça davranması adalete güven mekanizmasını sarsmaktadır.Bu çerçevede;

Görüntülerin yayılmasından sonra İzmir Valiliği’nin yaptığı açıklamada 30 Haziran 2014 tarihinde soruşturma açıldığı ve bir polis memurunun disiplin cezası ile cezalandırıldığı öğrenilmiştir. İzlediğimiz görüntülerde bir değil birden fazla polisin bu suçu işlediği açıkken diğer polisler hakkında işlem yapılmayışının sebebi nedir?

Bakanlığınızın işkence ve darp hakkındaki görüşleri nedir? Bu görevliler hakkında TCK’nın gereğini uygulayacak mısınız?

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan