“Alkol Satış Yasağına Dair” - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

23 Ocak 2021 - 03:57
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

“Alkol Satış Yasağına Dair”

“Alkol Satış Yasağına Dair”
Son Güncelleme :

10 Aralık 2020 - 12:37

 sayfadalogoil

Sosyal, ekonomik, siyasal sorunlara çözüm üretemeyen aksine kaos, kargaşa, bilinmezlik yaratarak kendisi sorun olan bir siyasi iktidar tarafından yönetiliyoruz.

Yine bu siyasi iktidar temel hak ve özgürlükleri genişleterek, bireysel tercihleri de güvence altına alarak, onlara saygılı olan anlayış ve uygulama yerine, baskıyı, zorlamayı, müdahaleleri ve korkutmayı esas alarak bu konulardaki gerçek yüzünü ortaya koyuyor.

Salgın sürecini doğru yönetememiş, bilimi ve aklı reddetmiş, gerçek verileri yurttaşından gizlemiş, maskeyi bile doğru düzgün dağıtamamış, yurttaşına asgari geçim yardımını sağlayamamış, her yönüyle tükenmiş siyasi iktidar, bu kez de tedbirler kapsamında hafta sonları ruhsatlı içki satışı yapabilen bakkal ve marketlerde de satış yasağını uygulamaya koymuştur.

***

Haklı olarak bu işten gelir ve geçimini sağlayan insanlarımız, yurttaşlarımız tepkilerini dile getiriyorlar.

Alkol ürünlerine marketlerde yer ayrılmış, isteyen alıyor, istemeyen almıyor. Yani kimseye zorla alkol satılmıyor.

Yurttaşlarımız da haklı olarak soruyorlar, alkol satışıyla virüs arasında nasıl bir illiyet bağı kurulduğunu, bundan ne amaçlandığını?

Yanıtı yok siyasi iktidarın.

Pandemi sürecinde ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde baskı, zorlama, müdahalelerin daha da arttığını, rejimlerin totaliterleştiğini hep birlikte yaşıyoruz ve gözlemliyoruz.

***

Siyasi iktidar tam bir tükenmişlik içerisinde, yönetemiyor, yurttaşına ve diğer devletlere güven veremiyor, işsizliğe, açlığa, yoksulluğa, intiharlara, toplumun her yanından yükselen feryatlara çözüm üretemiyor.

Yatırım yok, üretim yok, yeni istihdam alanları yok. Borç, faiz sarmalından çıkabilmesinin olasılığı yok.

İşte böylesi bir süreçte siyasi iktidar, bakkal ve marketlerdeki alkol satışını yasaklayarak kendisini gösteriyor.

Halbuki cari harcamaların karşılanmasında şans oyunlarının ve dolaylı vergilerin büyük bir payı vardır.

Akaryakıta, alkol ve tütün ürünlerine yapılan zamlar ve bunlardaki özel tüketim vergilerindeki artışlar, siyasi iktidarın en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Bu getirilen yasaklamayla, siyasi iktidarın neyi amaçladığı da belli değildir.

***

Tarihte alkol yasağını getiren çeşitli ülkeler olmuştur.

Bunların başında da ABD gelmektedir. 1910’lu yıllardan itibaren alkolün her türlü sorunun nedeni olduğu gösterilerek kampanyalar başlamış ve örgütlenmeler oluşmuştur. 1919’da anayasaya eklenen geçici maddeyle alkolün üretimi, dağıtımı ve satışı yasaklanmıştır (alkol içmek ise yasak kapsamında değildir).

Değişikliği yapanların bile evlerine koli koli, sandık sandık alkol depoladıkları, doktorların reçeteyle alkol kullanmaya izin verebileceklerinden insanların reçete yazacak doktor aradığı, satışın yasak olması nedeniyle mafyanın ciddi güçlendiği ve ciddi kazançlar elde ettiği, ABD’nin güvenlik birimlerinin bu konuda yetersiz kaldığı, 1929 ekonomik bunalımıyla daha da açmaza düşen ABD yönetiminin 5 Aralık 1933’de bu yasağa son verdiği tarih kitaplarında yerini almıştır.

Osmanlı’da da savaş ve güvenlik nedeniyle yasaklandığı, zaman içinde ise bundan gelir sağlamanın öncelik olduğu, bu yönde yasal düzenlemelerin yapıldığı, özellikle gelire dönüşmesinde Kanuni’nin İnöz Kazası ve Trabzon Sancağı Kanunnamelerinin iyi incelenmesini yazan tarihçilerimiz olmuştur.

Yine 4. Murat’ın Yeniçeri’deki başı boşluğu ortadan kaldırmak için içki yasağını getirdiği, İstanbul’un güven içinde olduğu zamanlarda yasağın olmadığı belirtilmektedir.

Yurttaşının insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi için asgari koşulları hazırlayamayan, eğitim, sağlık, hukuk, barınma sorunlarını çözemeyen siyasi iktidar, baskı, zorlama, yıldırma ve korkuyla temel hak ve özgürlüklere, bireysel tercihlere müdahalesini ortaya koyamamaktadır.

Mehmet Akif ‘in mısralarına kulak verelim.

“Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar; hiç ibret alınsaydı eder miydi tekerrür ?”.

Sonuçta bildiğiniz AKP. Hiçbir değişiklik yok. Aynı tas aynı hamam.

Sözümüze de son verirken Kul Nesimi ile bitirelim.

“… Sofular haram demişler bu aşkın şarabına, bu aşkın badesine. Ben doldurur, ben içerim. Günah benim kime ne?”

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan