ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR ? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:18

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR ?

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR ?
Son Güncelleme :

19 Nisan 2018 - 11:35

 olimpiyat

Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın getirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır.

Alzheimer hastalığı kişiyi adım adım yakın çevresinden, sonra kendinden uzaklaştıran bir süre sonra da mevcut yaşamla ilgili anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini dahi tanımakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalık türüdür.

Alzheimer, sıklıkla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın, kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. 80-85 yaşın üzerindeki her iki kişiden birinde alzheimer görülmektedir. Bazen 40lı 50li yaşlarda da ortaya çıkar, fakat çok sık değildir. Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Yaş ilerledikçe hastalığın görülme riski artar. Fakat hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir.

Alzheimer yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin yakın zamanda yaptığı, 1 gün önce yediğini unutma gibi başlar. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Zamanla yakınlarını tanımamaya, en yakının dahi ismini unutmaya başlar. Zamanla tuvalet, yemek gibi birincil ihtiyaçlarını da karşılayamaz duruma gelir ve kişide psikolojik çökkünlük başlar. İçine kapanır ve bir süre sonra yatağa mahkum olur. Bu hastalık aile içinde ayrı bir süreci beraberinde getirir. Kişi tamamiyle ailenin bakımına muhtaç kalabilir. Alzheimer hastası ve yakınlarının bilmesi gerekenler;

– İleri yaşlarda bu tarz unutkanlıklara maruz kalınıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı, gerekli önlemler için ilk adım atılmalıdır.

-Hastanın kendisine, cesaret ve güven duygusunu aşılamak gerekir. Hastaya değerli olduğunu hissettirmek gerekir, ve her daim yardımcı olunmalıdır.

-Hastanın duygularını anlamak gerekir.

-Yapılacak şeyler notlar halinde yazılıp planlanmalı.

-Hastanın duygularını anlamaya çalışılmalı.

-Hastanın sağlığına, beslenmesine özen gösterilmelidir.

-Hastanın hobileri varsa engellenmemeli fakat çalışmayı bırakmalıdır. Hastalık ilerlemeden sonrası için planlar yapılmalı.

Hastalığın tamamen tedavisinin olmadığı bilinmektedir. Buna rağmen doğru adımlarla ilerlemesi durdurulabilir ve daha rahat bir yaşam sürülebilir. Bazı Alzheimer hastaları ise hastalıklarını kabul etmemektedirler. Bunun sebebi “narsistik kırılma” ile bağlantılıdır. Hasta kendini bunca zorluklarla, hayatın şartlarıyla başa çıkmış, en iyi hayatı yaşamış olduğunu düşünebilir ve  böyle bir hastalığın kendisine uğramayacağını düşünür. Böylelikle hastalığı kabul etmeyerek buna bağlı ilaçları kullanmayarak hastalığın ilerlemesine olanak sağlayabilir. Bir gün hepimizin başına bu durum gelebilir, önemli olan bu hastalara daha çok özen gösterip, onları unutmamalıyız.

 

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan