ANAOKULU’NDA STEAM EĞİTİMİ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 10:13

ANAOKULU’NDA STEAM EĞİTİMİ

ANAOKULU’NDA STEAM EĞİTİMİ
Son Güncelleme :

23 Mart 2018 - 9:50

 olimpiyat

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Anaokulu bilimsel yaklaşımlarla eğitim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Güncel eğitim programlarını takip eden ÇÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şule Erden Özcan tarafından yürütülen etkinlikte Çukurova Üniversitesi Anaokulu 5-6 yaş öğretmenlerine STEAM Eğitimi verildi.

Eğitime Okul Müdürü Yasemin Aslan, Müdür Yardımcısı Erkan Tiyekli ile 5-6 yaş grubu anasınıfı öğretmenleri katıldı. STEAM Eğitimini ise Bilişim Garaj Akademisi eğitimcilerinden Ebru Başbuğ verdi.

STEAM NEDİR?

Eğitimin içeriğinde yarı kodlama ve robotik eğitim bulunduğunu açıklayan Başbuğ, öğretmenlerin aldıkları bu eğitimi, ikinci dönem 5-6 yaş gruplarında uygulamaya başlayacaklarını söyledi. STEAM Eğitimi hakkında bilgi aktaran Başbuğ şunları kaydetti;

“Son yıllarda giderek artan bir şekilde “STEAM” eğitimini duymaktayız. Peki STEAM nedir? STEAM Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) Art (Sanat) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. STEAM kavramı 2001 yılında ilk olarak Dr. Judith Rahmaley tarafından ortaya konmuştur. Çocukları makinelerin yapamadığı işleri yapabilecek bilgi ve becerilerle donatarak geleceğe taşımak gerekmektedir. Yani çocuklarımızın yaşama değer katacak yenilikler yapması gerekmektedir. Böylece küreselleşen dünyada ülkemizin rekabetçi ülkeler yarışında sağlam durabilmesi için STEAM eğitiminin okul öncesi dönemden başlaması çok büyük önem taşımaktadır.”

“STEAM EĞİTİMİNE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEN BAŞLANMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Okul öncesi çocuklarına STEAM becerilerini kazandırabilmek için iyi hazırlanmış programa, öğretmen eğitimine ve aile katılımına ihtiyaç duyulduğunu belirten Eğitmen Başbuğ,  “Okul öncesi çocuklarına uygun hazırlanmış STEAM eğitim etkinlikleri iyi yetişmiş öğretmenler tarafından uygulandığında ve ailede de pekiştirildiğinde çocuk, STEAM’le tanışacaktır ve STEAM becerileri gelişecektir. Çocuklar STEAM eğitimi aracılığı ile yarı kodlama yapmayı öğrenerek bir dizi komutun nasıl yazıldığını öğrenmenin yanı sıra bilgisayarlarla iletişime geçerek onlara ne yapmaları gerektiğini de öğrenecektir. Böylece çocuklar en önemli zihinsel araçlardan birisi olan kodlama ve onun sağlayacağı algoritmik düşünme becerisine sahip olacaktır. Kodlama ve algoritmik düşünme yeni dönemin dili olacaktır. Bu yeni düşünme becerisi ve dile okul öncesi eğitimden başlanması çok önemlidir.” dedi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan