AŞK VE KISKANÇLIK - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 00:00

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversite'sinde Eğitim Bilimleri üzerine yüksek lisans yaptı. Bir süre Sosyoloji ve Felsefe Grubu öğretmenliğinin ardından sağlık sorunları nedeniyle meslekten uzaklaştı, sağlığına yeniden kavuştuğu Yoga’ya yöneldi. Halen Yoga Academy'de Yoga Antrenörlüğü yapıyor.

Neval KÜTÜK

AŞK VE KISKANÇLIK

AŞK VE KISKANÇLIK
Son Güncelleme :

19 Nisan 2018 - 11:32

 olimpiyat

Kıskançlık oldukça zehirli bir duygudur ve insanın yüreğini yakar. Kıskançlığın baş nedeni, sahiplenmedir. Kişi,  sevdiği insanı nesnelleştirerek onu sahiplenir ve bencilce isteklerini karşılamaya çalışır.  Istekler elde edilmediğinde hayal kırıklığı ve hüsran yaşanır.

Kıskançlıktan özgürleşmek için sahiplenmeyi bırakıp özgürce,  koşulsuz, şartsız sevmek gerekir. Toplumda malesef yanlış bir algı var. Kişi ne kadar çok kıskandırsa o kadar çok sever deniliyor, oysa ki kıskançlığın olduğu yerde gerçek sevgi barınamaz.

Gerçek sevgi, koşulsuz ve beklentisizdir. Gerçekten seven, sevdiğini kıskanmaz çünkü o sevgisini özgürce sunar. Onun sevgisinde kaybetme korkusu olmadığı için ne sahiplenme ne de kıskançlık vardır. Gerçek seven, sadece sevdiğinin mutluluğunu düşünür,  sevdiği kişi bir gün başkasından hoşlanırsa ya da ona aşık olursa üzülmez. Tam tersi o mutlu olduğu için sevinir. Iste bu örnek, sıradışı sevginin örneğidir.

Sahiplenme, hiddete, şiddete ve kızgınlığa neden olur. Sevilen, sevenden uzaklaşmaya başlar. Zeka devreye girdiğinde kıskançlığın ne kadar aptalca olduğu anlaşılır. Her insan eşsiz ve mükemmeldir. Kimse birbirine benzemez. Kendini başkalarıyla kıyaslamak ve kıskanılan kişi gibi olma çabaları yersizdir. Taklit, insanı doğallıktan ve kendinden uzaklaştırır.

Kıskançlıktan özgürleşmek için eşler birbirlerini özgür bırakmalı ve birbirlerinin özel hayatlarına müdahale etmemelidir. Sahiplenme bir zehirdir tıpkı kıskançlık gibi. Bu zehirden arınmanın yolu, sevmektir. Kıskançlık hissettiğinizde daha çok sevin ve daha çok ilgi gösterin. O zaman kıskançlık dönüşmeye başlayacak.

Varoluşsal anlayış, farkındalık ve zeka kıskançlığın nedenlerinin görülmesini sağlar,  böylece farkındalık ışığı ile kıskançlık karanlığı ortadan kalkar.  Aşk, bencillik, sahiplenme ve seks enerjisi ile bozulunca kirlenmeye başlar.  O zaman sevgi de nefrete dönüşür.

Kıskançlıktan kurtulmak için tüm bencilce istekleri bırakın,  sadece sevgiye yönelin. Bu dünyayı yalnızca gerçek sevgi kurtaracak!

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan