Atatürk devrimlerinde kadın - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 01:45

Atatürk devrimlerinde kadın

Atatürk devrimlerinde kadın
Son Güncelleme :

04 Aralık 2015 - 12:56

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının verilişinin 81. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türkmen mesajında; Türkiye Cumhuriyetinin, eşit yurttaşlık temelinde insan hak ve özgürlüklerine alan açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlattığını ve bunu başarıya ulaştırdığını belirterek, “Atatürk Devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını sağlamıştır” dedi.

Türkiye Cumhuriyetinin, toplumsal yaşamın temel direği olan kadınlarımızı ön plana çıkararak, kadın erkek eşitliğini hayata geçirdiğini, en önemli yenilikleri birçok Avrupa ülkesinden daha önce hayata geçirdiğini ifade eden Türkmen şunları söyledi:

elifDSC_0297

“Fransa ve İtalya kadınlara, 1946’da, İsviçre ise 1971 yılında seçme ve seçilme hakkı tanırken, Türk kadını; 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında muhtar seçme ve köy heyetine seçilme ve 5 Aralık 1934’te Anayasa’da yapılan değişiklik ile de milletvekili seçme seçilme hakkını kazanmıştır.

Ocak 1923’te Atatürk, İzmir’de halka hitaben konuşurken “…Bir toplum cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurun sonucudur. Toplumun bir uzvu faaliyette bulunurken öteki uzvu atalette olursa, o toplum felce uğramış demektir” diyerek daha Cumhuriyet ilan edilmeden önce, kadına verdiği değeri cesaretle açıklamıştır”

Atatürk’ün kadın hakları ve kadının statüsü konusunda o dönemlerde ileri sürdüğü görüş ve uygulamaya koyduğu ilkelerin uzun yıllar sonra insan hakları bildirilerinde ve uygar ülkelerin anayasalarında yer aldığına dikkat çeken Türkmen, “Türkiye 81 yıl önce parlamentodaki kadın temsil oranıyla dünya ikincisiydi. Bugün ise maalesef son sıralardadır” dedi.

Büyük lider, Mustafa Kemal’in önderliğindeki Cumhuriyetimizin kadınlara sağladığı kazanımlara rağmen, günümüzde kadınların yaşadığı sorunlarının artarak devam ettiğini de kaydeden Türkmen, “ülkemizde kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır. Türkiye’de; kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, cinsiyet ayrımcılığı, vb. durumlar hala kanayan yara olmaya devam etmektedir” dedi.

Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın, emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik her türlü taciz ve şiddetin insan hakları mücadelesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Türkmen, demokrasiye ve eşit yurttaşlığa gönülden bağlı herkesin bu konuda birlikte mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan