AYDINLANMA NEDİR? - Tanık Gazetesi I Hayata, Olaylara TanıkTanık Gazetesi I Hayata, Olaylara Tanık

21 Ekim 2020 - 15:40
Şirvan YÜCEL

Düzce Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Mezunu olup 2.Üniversitesini Anadolu Üniversitesi Kamu yönetimi olarak bitirmiştir. Sanat ve sanatçı yönü daha ağır bastığı için 2008 ‘den bu yana sanatla profesyonel olarak ilgilenmektedir ,Doğu ve Batı Sanatlarını sentezleyerek kendine özgü bir tarz edinmiştir.

Şirvan YÜCEL

AYDINLANMA NEDİR?

AYDINLANMA NEDİR?
Son Güncelleme :

29 Eylül 2020 - 16:06

maske1

Aydınlanma nedir ? Bu önemli konuyu Dünya Değişim Akdemesi’ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk.  Çok net bilgiler edindik, bunları sizlerle paylaşıyorum.

” Asırladır filozoflar, düşünürler, bilginler, aydınlar, bilgeler, mistikler vs. aydınlanmanın ne olduğunu aydınlanarak anlamaya çalışmıştır. Buna rağmen aydınlanma konsunda hâlâ net bir yanıt yoktur. Peki, nedir bu ”aydınlanma” denilen şey? Bu sorunun yanıtı kolay kolay bulunamaz!

Tarih boyunca varoluşun anlamını arayan zeki insanlar:”aydınlanma nedir?” sorusunu sormuştur ve yanıtını aramıştır. Bu çok önemli soruya yanıtı bugün burada bulacağız. Bazıları bu sorunun ebedi olduğunu iddia etmektedir.

Bu, gerçek dışı bir sayımdır. ”Aydınlanma nedir” Ebedi bir soru değil, sadece geçici zihnin bocalamasıdır. Zira zihin bu geçici sorunun yanıtını bilmez. Yalnızca zekâ bu soruya bilgece yanıt verebilir.

Aydınlanma formülü şudur: Zekâ + İrade + Cesaret + Gerçek = Aydınlanma. Yani bir insanın zekâsı uyanınca iradesini devreye sokar, gerçeği bulma cesareti gösterir ve gerçeği bulunca aydınlanır.

Karanlıkta el yordamıyla yolunu bulmaya çalışan insanın cehâletten kurtulup karanlıktan aydınlığa çıkmasıdır aydınlanma. Başka bir değişle aydınlanma karanlıktan kurtulup cehâltten özgürleşmektir.

 

 

baspedala799 siteduy

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
twittan facetan
tabletilan