Aydınlığın adresi Köy Enstitülerinin Kuruluşu - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:34
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Aydınlığın adresi Köy Enstitülerinin Kuruluşu

Bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrasında çağdaşlaşma ve kalkınma yolunda önemli adımları atacaktı. Bunların başında da eğitim konusu geliyordu.

Aydınlığın adresi Köy Enstitülerinin Kuruluşu
Son Güncelleme :

17 Nisan 2021 - 9:08

En büyük savaş; cehalete ve cehaleti sömürenlere karşı verilmeliydi.

Daha 1924’de ABD’nin ünlü eğitim filozoflarından John Dewey’i Türkiye’ye getirtecek ve ülkeye özgü bir eğitim modelini yaşama geçirebilmek için çalışmalara hız verecekti.

Dewey, eğitimin ülke koşullarına göre yerelde canlandırılmasını, ayrıca eğitim ve iş konularının birlikte çözümlenebilmesine dair önerilerini paylaşacaktı. İlerleyen yıllarda Saffet Arıkan’ın Milli Eğitim Bakanı, İsmail Hakkı Tonguç’un İlköğretim Genel Müdürü olmasından sonra eğitmen kursları ve ilerleyen zamanda Köy Öğretmen Okulları açılır.

Eğitim sorununu mahallinde çözen, öğretmen okullarında yetişen öğretmenlerin köylerde örgün eğitimin yanı sıra, köylünün de üretim, tarım, el işi ve daha birçok konuda yanında ve yardımcı olduğu bir sistem yaşama geçiriliyordu.

1940 yılına gelindiğinde rahmetli İsmet Paşa, dönemin Milli Eğitim Bakanı merhum Hasan Ali Yücel’in de yoğun çalışmaları sonucunda Köy Enstitüleri yaşama geçirilerek, sayısının daha da artması için emek verilir.

Ülkemizin özgün koşullarından doğan, örgün ve yaygın eğitimin birlikte yaşama geçirildiği anlayışı esas alan Köy Enstitüleri, toprak ağalarını, mütegallibe takımını rahatsız edecekti. Çünkü neden, niçin, nasıl diye soran ve sorgulayan insanların olduğu yerde, düzenlerini devam ettiremeyecek olanlar bu eğitim anlayışına karşı atağa geçtiler.

Her zamanki gibi “Komünist yuvası” olmakla nitelediler köy enstitülerini.

Rahmetli İsmet Paşa; “Öldüğüm zaman Türk Milletine iki eser bırakacağım, çok partili düzen ve köy enstitüleri” diyecektir. Ülkemizin özgün koşullarından doğan, eğitim, üretim, kalkınma sürecini yerelde başlatan bu anlayış devam ettirilebilseydi, güzel ve yalnız ülkem bu halde olur muydu ???

17 Nisan 1940 / Aydınlığın adresi Köy Enstitülerinin Kuruluşu.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan