"AZİZ VALENTİN GÜNÜ" - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

26 Ocak 2021 - 04:23
Konuk Yazarlar

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

“AZİZ VALENTİN GÜNÜ”

“AZİZ VALENTİN GÜNÜ”
Son Güncelleme :

14 Şubat 2019 - 11:21

 sayfadalogoil

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Valentine Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım ettiği için öldürülmüştür. Bu nedenle ölüm tarihi 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanır.

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur.

Bu bilgiyi ve bu başlığı hainlik olsun diye verdim…

Elin adamı idam ediliyor bunun üzerine yine bir elin adamı olayı fark edip ticarete döküyor ve bütün dünya bu günü coşkuyla kutluyor…

Olmaz…

Kabul etmiyorum, bizim kültürümüze göre bir gün değil bugün, ticari kaygı taşıyor ve zaten insan sevdiğini bir gün mü hatırlar, hem bazı ideolojiye de aykırı ne gereği var çiçekler, böcekler, kapitalizmin oyunu bu…

Şimdi özellikle beyler ne çok hoşlanmıştır bu yazdıklarımdan ve hatta ‘‘doğru söylüyor valla haklı’’ bile demişlerdir içinizden..

Evet, tarihçesi ve bu zaman kadar süre gelmesi bana göre bir anlam ifade etmiyor ancak kutlanmasında ne gibi bir zarar olabilir ki,

İnsanların birbirini hatırlaması hele şu sıralar aslında ne kadar önemli değil mi? Sevmek sevilmek kimseye zarar getirmez. Kutlayın bu günü ama gerçekten ticari olarak değil kalben kutlayın bir mesaj yazmak ya da sesini duymak sevdiğinizin o bile yetmez mi? Önemli olan hatırlanmak değil mi?

Paylaşın sevginizi illa sevgiliye güzel sözler söylenecek diye bir kural mı var bu kim olursa olsun kalben değer verdiğiniz bir insan olamaz mı? Olur, bal gibi de olur!

Güzel ve birleştirici, barışçı, insancıl bütün günler kutlansın çünkü öyle çok ihtiyacımız var ki birbirimizi desteklemeye duygusal olarak mutlu etmeye yoksa hayatın ne anlamı kalır ki.

Sevmek sevgini ifade etmek kadar insanı mutlu eden zoru kolaya çeviren ve hatta bizleri çok hastalıktan koruyan bu duygu hep yaşansın

Ne olur her şeyde pintilik yapın ama sevginiz de pinti olmayın. Bir gün belki sevginizi ifade edeceğiniz insan çoktan bu dünyadan göçüp gitmiş olur ve asla ona bunu söyleme şansınız olmayabilir.

Bakın Gülseren Buğdayıcıoğlu sevgi için ne demiş bir yazısında ‘‘insana en yakışan duygu sevgidir’’

Ve biz de bize yakışanı yapalım, haykıralım kalbimizdekine korkmadan, utanmadan ‘‘Seni seviyorum!’’ diyelim.

Hayatınız da sevdikleriniz hiç eksik olmasın. Gün bahane!

Her zaman olduğu gibi hoşça kalın, akıl ve beden sağlığınızı korumaya çalışın!

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan