Bağımlılık ve alışkanlık - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

25 Haziran 2021 - 13:01

Düzce Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Mezunu olup 2.Üniversitesini Anadolu Üniversitesi Kamu yönetimi olarak bitirmiştir. Sanat ve sanatçı yönü daha ağır bastığı için 2008 ‘den bu yana sanatla profesyonel olarak ilgilenmektedir ,Doğu ve Batı Sanatlarını sentezleyerek kendine özgü bir tarz edinmiştir.

Şirvan YÜCEL

Bağımlılık ve alışkanlık

İnsan hayatını etkileyen bu önemli unsurlar hep karıştırılıyor. Nedir? aralarındaki fark ve bağımlılıkğı alışkanlıktan nasıl ayırırız? Bu önemli ve hayati soruları Dünya Değişim Akademisi’ndeki Değişim Uzmanına sorduk çok etkili bilgiler edindik, bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Bağımlılık ve alışkanlık
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2021 - 16:24

” Günümüzde ”alışkanlık” ile ” bağımlılık” olgularının karıştırıldığı durumlar var. Mesela sigara kullanımına ”kötü alışkanlık” deniyor, oysaki sigara kullanımı bir bağımlılık. Veya geç saatlerde yemek yemek ”kötü alışkanlık” deniyor oysaki bu bağımlılık olabilir.

Peki bir insan bağımlılığı alışkanlıktan nasıl ayırt edebilir? bağımlılık ile alışkanlık arasındaki en önemli fark alışkanlığın istenilen an bırakılabilmesi, bağımlılığın ise istenilen an asla bırakılamamasıdır. Mesela sabah akşam diş fırçalamak ” iyi alışkanlık” olarak değerlendiriliyor ama eğer kişi diş fırçalamayı istediği an bırakamıyorsa bu bağımlılık demektir.

Yani alışkanlık ve bağımlılık arasında çok ince bir çizgi var ve bu çizgi genelde, sanılandan çok daha incedir. Örneğin pul biriktirmek veya  santranç oynamak bir alışkanlık olabilir ama eğer kişi bunları istediği an bırakamazsa bunlar bağımlılık haline gelmiştir.

İşte bir alışkanlığın bağımlılık olup olmadığını anlamak için  alıştığın şeyi bir hafta yapma. Eğer yaşam dengelerin bozulmaz ve depresyona girmezsen bu alışkalık bağımlılığa dönüşmemiş demektir.

Peki, neden alışkanlığı bağımlılıktan ayırt etmek bu kadar önemlidir? Çünkü bağımlılık hâline gelmiş alışkanlık insanın hayatını altüst edebilir, dengeleri bozabilir, depresyona sokabilir hatta intihar nedeni bile olabilir.

Alışkanlık rutin olarak icra edilen bir eylemdir. Bu eylem sağlığı destekliyorsa iyi veya sağlıklı, sağlığı bozuyorsa kötü veya sağlıksız alışkanlık olarak adlandırılır. Fakat en önemlisi her türlü alışkanlığın bağımllığa dönüşme riski taşımasıdır.”

 

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Zeynep Erdoğan Mayıs 14, 2021 / 9:28 pm Cevapla

Harika tsk

whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan