Bakanlık için esnaf değil rant önemli - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

18 Haziran 2021 - 05:04

Bakanlık için esnaf değil rant önemli

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye Büyük Millet Meclisinde devam eden görüşmelerde Ticaret Bakanlığı Bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, Bakanlığın yanlışlarını ve İktidarın politikalarını eleştirdi. Orhan Sümer, “Bu bütçe vatandaşın cebine ateş, kemerine delik, sırtına kambur, vicdanlara yaradır” dedi.

Bakanlık için esnaf değil rant önemli
Son Güncelleme :

14 Aralık 2020 - 13:07

Orhan Sümer, “İnşaattaki rant, küçük esnafta yok. üreticiye, tarıma, sanayiye yatırım yapmak, beton ekonomisi kadar kârlı değil, 5’li rant çetesine destek olmak, milyarlarca lira vergi ödemesini tek kalemde silmek,vatandaşa destek olmaktan daha kolay…

O yüzden akp iktidarları için esnaf ve kobiler değil saray saltanatının şakşakçıları değer görmektedir.” Dedi

 39 LİRA 40 KURUŞLUK DESTEK

Orhan Sümer, “Ticaret Bakanlığı uhdesinde aylık 140 bin lira maaş alan kişiler olduğu ortaya çıkarken, yurt dışındaki yandaş şirketlere aylık 50 bin dolar kira desteği verildiği tespit edilmişken, vatandaşa günlük 39 lira 40 kuruş destek olduk demek ayıptır…Sarayın bütçesini düzenlerken, vatandaşın bütçesini bozmak, devlet adabına yakışmamaktadır.” Dedi.

YANDAŞIN RANTÇININ, KOMİSYONCUNUN, SARAY KABİNESİNİN BÜTÇESİ

Orhan Sümer, 2021 Yılı Bütçesi genel olarak yandaşı, rantçıyı, komisyoncuyu, saray kabinesini, Katar’lı ortaklarınızı mutlu etse de haktan, şeffaflıktan, gelir dağılımı adaletinden uzaktır. Bu bütçe vatandaşın cebine ateş, kemerine delik, sırtına kambur, vicdanlara yaradır.” Dedi.

TİCARET BAKANLIĞI’NIN MİLYONLUK ZARARLARI

Orhan Sümer, “Bakanlığın bugün başarısız olmasının nedeni sadece salgın değildir. Ne yazık ki ticaret bakanlığı kötü yönetiliyor. Esnaf faturasını ödemek için 10 lirayı dahi denkleştiremezken, kobilere merhem, küçük esnafa destek, yerli üreticiye dayanak olması gereken Ticaret Bakanlığı’nın, kötü yönetilmesinden kaynaklı kayıp milyonlarla ilgili sizlere birkaç örnek vermek istiyorum.

-Uluslararası katılıma açık kamu ihalelerinde sağlanan vergi, resim ve harç istisnası uygulamalarında hata ve mevzuat eksikliklerinin bulunması nedeniyle zarar –

4 milyar 172 milyon dolarlık kamu ihalesi

Yüksek tutardaki muhasebe hesap kayıt hataları nedeniyle zarar 3,8 milyar lira

Yap-işlet-devret modeliyle yapılmış gümrük kapılarındaki hesap hatasına dayalı usulsüzlükler 562 milyon lira

Tohumluk kredilerinin envanter, takip, tahsilat ve muhasebe işlemlerinin yapılmaması nedeniyle zarar 65 milyon lira   

Ne yazık ki bunun gibi birçok zarar kalemi Sayıştay Raporlarında mevcuttur.” Dedi.

 

 

 

 

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan