BANA GÖRE İKTİDAR OLMANIN YOLU  - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Mart 2021 - 20:51
Bünyamin KIRAÇ

Siyasi İletişim Uzmanı Çukurova Üniversitesi işletme ( Ekonomi ), Ankara Üniversitesi ( Siyasi iletişim uzmanlığı ) mezunu. Siyasi danışman olarak çalışıyor

Bünyamin KIRAÇ

BANA GÖRE İKTİDAR OLMANIN YOLU 

BANA GÖRE İKTİDAR OLMANIN YOLU 
Son Güncelleme :

29 Eylül 2018 - 12:27

 sayfadalogoil

Siyaset iki şekilde yapılır…

1- Salonlar da

2- Sokaklar da

Salon siyaseti = Halktan uzak sadece kendisi ve kendilerine özel yapılan siyaset modeli bu model genelde burjuva politikası yapan ideolojik bir amacı olmayan partilerde yapılır. Bu salonlarda kimse kimseye soru sormaz, öz eleştiri yapmaz, kavga etmez, neden oyumuz düşüyor demez, neden biz iktidar olmuyoruz demez, neden vatandaş bizden uzak demez…. sadece güler fotoğraf çeker dışarıya üç beş etkili yazı sızdırır O kadar…

Beki

“köklü gelişi insanlar tarafından benimsenmiş VATANDAŞIN kim olursa olsun oyumu vereceğim” tek parti denilen her zaman oy barajını sabit tutan partilerde yapılırsa böyle bir siyasi çalışmanın kimseye faydası olmadığı gibi nesil gençleştikçe o sabitlenen oy barajı da düşer ayrıca,

sürekli huzursuzluk…

sürekli hizip…

sürekli bana necilik…

sürekli dedikodu…

sürekli kavga…

sürekli küslük…

sürekli bugün olmadı yarın olacak umudu…

sürekli değişim olmalı kurultayları…

sürekli kin nefret / sürekli yıpranma…

sürekli hüzün..

Gibi bir çok olay salon siyasetinin sonuç bildirgesidir.

– Sokak siyaseti = Halkın yanında hatta halkı sürecinin içerisine katarak mücadelenin bu ülkenin tüm insanları adına yapıldığını inandırmak bu inançla büyümek gelişmek kendine ve örgütüne gelişmişlik kazandırmak seni parti olarak yukarılara taşır…

– Siyaset, birbirimizle yaptığımız bir iş olmaktan çıkmalı hayatla buluşmalı. Hayat ise “sokakta”. Çünkü sokak, ideolojik hegemonyanın temsil edildiği, yeniden ve yeniden üretildiği en temel mekan. Birey sokakta teslim alınıyor, sokakta makineye çark oluyor. Zincirini kıracaksa da orada kırılacak…

– Sokak siyasetinde Sermayenin neye ve kime hizmet ettiğini sokaktaki halkı sorgulayarak sizin yüzünüzden sıcak para kaçıyor diye suçlamak, siyasetinin akıl sağlığımızı kaybetme belirtisidir. Sokaklarda halkın cebinden oluşan ekonomik kayıp ile onu tek gezmeye mecbur eden sosyal kayıp nasıl giderilir onu konuşacaksın.

– Sokaklarda bana oy verin demeyeceksin bana oy vermeniz gerekiyor diyeceksin, neden sorusunun cevabı ise senin yaptığın ve anlatmak istediğin politika olacaktır. Yanlış anlattığında veya yalan anlattığında bu sana değil partine zarar verdiğini düşüneceksin sokaklar herşeyin en iyisini anlarlar.

– Sokak siyasetinde / Adres gösterme kararı, aynaya bakmak için yeter de artar bile. Aynaya bakmak yerine muhataplarınızı suçlayarak işin içinden çıkmaya kalkmak sadece çözülme ve kırılmayı derinleştirir bunu yaparsan partinin ne durumlara düşeceğini göz önünde bulunduracaksın.

– Sokak siyaseti broşür dağıtmaktan ziyade anlatmakla olur bu anlatmak seçimlerden bir gün sonra başlayıp bir sonraki seçim gününe kadar sürmeli sadece seçimlere az kala sokaklara çıkmak vatandaşın siyasetçiye güvenini zayıflatır.

– Sokak siyasetinde cinsler, meslekler, dinler, gelişmişlikler senin karşına çıkacaktır bunlara karşı toplumsal siyaset modelini iyi, bilip iyi anlatacaksın ki karşındaki senin partine oy versin sadece partinin seçim bildirgesine dayalı konuşmalar yapmayacaksın sokak farklı bir dil kullana bilir dikkat etmek seni güçlü kılar.

– Sokak siyasetinde aman ha / Siyaset sokağın nabzını tutamaz hale geldiğinde, sokak kendi siyasetini şekillendirmeye başlar. Tarihin önemli dönüm noktalarında yaşandığı gibi bugün de öyleyiz diyorsanız lütfen artık salonlardan çıkın.

– Yakın bir zamanda Büyükşehir, ilçe Belediye Başkanları ve halkı temsil edecek kişiler belirlenecek bu kişiler sokaklarda değil de kendi iş yerlerinde seçim çalışmaları yaparlarsa kendi partisine olduğu kadar bir sonra gelecek arkadaşına da saygısızlık yapmış olacaktır.

– Aslında örgüt seçimleri de sokakta olmalı bunun modeli ‘Çarşaf’ liste bu model çalışma sokakları hareketlendirir. nasıl olur sorusuna bir örnek verelim tüm kademelerde kullanılır… (A) Mahallesinin 4000 üyesi varsa 30 delege çıkartması gerekiyorsa sandık konulup tüm üyeleri seçime zorlarsın bu seçimde üye kendi gücünü ölçmüş olacaktır… en çok oyu alan sırasıyla delege olur diğerleri de okul sorumlusu, mahalle sorumlusu olur çalışmalar genişler daha çok mahalleliye ulaşılır.

– Ön seçim denilen aslında üye ile temayül liste müracaatlara göre hazırlanıyor seçimde kimin üyesi daha fazlaysa onun ismi en başa çıkıyor sandık bölgesine katılım oldukça az oluyor çıkan kişinin niteliği veya özelliği sorgulanmıyor kadrolu işleyiş devam ediyor.

CHP de 1 Ekim Aday adayı müracaatları başlıyor… müracaat edecek tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum HAYIRLI OLSUN.

– SOKAK SİYASETİNİN GETİRİSİ ‘İKTİDAR’

Son söz – Niyetim kimseyi üzmek değil olması gerekenden faydalanmaktır yaparsanız hepimize yapmasanız rakiplerinize yardım etmiş olursunuz.

Saygılarımla

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al