BARO'DAN 10 ÜNİVERSİTENİN BÖLÜNMESİ KARARINA TEPKİ. - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:05

BARO’DAN 10 ÜNİVERSİTENİN BÖLÜNMESİ KARARINA TEPKİ.

Siyasi iktidar, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını Meclis’e sundu. Tasarıyla İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri başta olmak üzere 10 üniversite bölünecek.

BARO’DAN 10 ÜNİVERSİTENİN BÖLÜNMESİ KARARINA TEPKİ.
Son Güncelleme :

25 Nisan 2018 - 10:12

 olimpiyat

Adana Barosu Başkanı  Av. Veli Küçük, gündeme geldiği andan itibaren yoğun tepkiyle karşılaşan yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tasarı ile Türkiye’de bulunan kimi köklü üniversitelerin bölüneceğini gördüklerini dile getiren Av. Küçük, “Tarihsel kökenleri olan üniversitelerden, İstanbul Üniversitesi dediğimiz zaman asırlık kurum kültürü, belleği, bilgi hazinesi olan bir kurumu kastediyoruz. Böylesine bir değeri geliştirmek, dünya üniversiteler klasmanında hak ettiği yere taşımak için daha çok destek olmak yerine amaçsız şekilde yok edilmesi, değersizleştirilmesi hiçbir akla ve mantığa sığmayacak bir yaklaşımdır.

Bu ilk defa yapılmıyor; Türkiye’deki pek çok köklü eğitim kurumu, proje okullar vs. denilerek İstanbul Erkek Lisesi, Caloğlu Anadolu Lisesi gibi okullar da benzer kaderleri paylaşmışlardı. Anlaşılan bu defa sıra İstanbul Üniversitesine, Konya Selçuk Üniversitesi, Malatya İnönü Üniversitesine gelmiştir.

Bu fakültelerde yer alan öğretim üyelerinin, bilim insanlarının yayınları dünya literatürlerine girmiş, kayda geçmiş, ülkemizin tanınırlığı ve bilime yaptığı katkılar açısından gördüğü saygı artırmıştır. Bu bir basit isim değişikliği değil, birikimlerin, kurum hafızasının ve geleneklerinin yok edilmesidir.

Tarihsel kökenleriyle, mezunlarıyla, bulundukları şehirlere  kattıkları değerle, isimleriyle müsemmâ kurumlarımız ülkemiz için büyük bir değerdir.

Bu tasarıda yanlış olan; var olan ve ismiyle kurumsallaşmış, içeriğiyle bütünleşmiş fakültelerin isim değişikliği ile kökünden koparılmasıdır. İnsanın mezun olduğu fakülte, üniversite kimliğinin bir parçası gibidir. Bunun isminin değiştirilerek hafızalarımızdan uzaklaştırılması kabul edilemez. Bu konuda TBMM’deki milletvekillerimizin gerekli hassasiyeti göstereceği inancıyla yanlıştan dönülmesini temenni ederim.

Biz yeni üniversiteler açılmasına karşı değiliz sadece böyle köklü üniversiteler bölünmesin. Bu kadar köklü üniversiteleri bölüp yeni kurulacak üniversitelere aktarmak, bu üniversitelerin tarihini, prestijini bir çırpıda yok etmektir. Ne siyasetçiler, devlet adamları yetiştiren bu köklü üniversiteler bir çırpıda bölünmemelidir. Bölünmesi düşünülen üniversiteler,  geldikleri nokta itibariyle katkı sunulup çok daha çığır açıcı işler başarabilecekken her şeyi silbaştan yeniden kurmak gibi zor bir yola gidilmemelidir.”

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan