Basın özgürlüğüne darbe vuruldu - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 06:27

Basın özgürlüğüne darbe vuruldu

Basın özgürlüğüne darbe vuruldu
Son Güncelleme :

28 Kasım 2015 - 10:35

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına bir tepki de Adana’da geldi. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ile Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şubesi tutuklamaları protesto ederek, ÇGC’den Atatürk Parkı’na yürüdü, Adana’daki gazeteciler tutuklamaları, pankart açarak sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi, “Gazetecilerin tutuklanmaları basın özgürlüğüne darbedir” açıklamasında bulundu.

Gazeteci Mustafa Gümüşdamla Sokağındaki Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde toplanan gazeteciler,”Özgür Basın Susturulamaz” pankartı ile Atatürk Caddesi’nden Atatürk Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş süresinde sloganlar atan gazeteciler adına ÇGC Başkanı Cafer Esendemir bir konuşma yaparak tutuklamalara tepkisini dile getirdi. Esendemir şöyle konuştu:

“Türkiye’de son günlerde özellikle basına yönelik baskıların giderek arttığına dikkat çekilen açıklamada, demokrasilerde 4. kuvvet olan basının görevini yapamaz hale geldiğine işaret edildi.

Halkın haber alma özgürlüğü ve doğru bilgilendirilmesi hakkının kısıtlanmak istendiği, özgürlük alanlarının daraltılmaya çalışıldığı, suskun ve tepkisiz bir toplum yaratmak için demokratik kazanımların aşındırıldığı günümüzde, son yapılan tutuklamalarla Türkiye’nin demokrasi karnesine bir olumsuz not daha düşüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’nin altında imzasının bulunduğu uluslararası anlaşmalar ve içtihatlar dikkate alındığında, Cumhuriyet Gazetesi’nin soruşturmaya konu olan haberinin yayınlanması sonrasında işleme konulan sürecin Basın Kanunu’na aykırı olduğu ve cezalandırmaya dönük tutuklamanın basın tarihine kara bir leke olarak geçeceği belirtildi.

gazeteci i1

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Son yıllarda ülkemizde basın üzerinde kabul edilemez baskı uygulanmak istenmektedir. Ülkemizde yazdıkları haberler, yaptıkları yorumlar ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle gazeteciler hapishanelere atılmış, basılmamış kitaplar toplatılmış, gazete matbaaları basılır hale gelmiştir.

Siyasi iktidarların basının yaptığı yayınlardan rahatsızlık duyması, hukukun ayaklar altına alınmasına gerekçe olamaz. Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Basın özgürlüğünden doğan sakıncaların giderilmesinin yolu yine basın özgürlüğüdür” diyerek, yasal çerçeve içerisinde, hak ve özgürlükler kısıtlanmadan, halkın haber alma hakkı ayaklar altına alınmadan, hukuk bir sopa gibi kullanılmadan da hak aranabileceğine işaret etmiştir.

Toplumu derinden sarsan her olayın üstüne yayın yasağı getirilerek gözlerden kaçırılmaya çalışılması, gazetecinin görevini yapmasının çeşitli şekillerde engellenmesi, satın alma yoluyla veya baskı ve şantajla basının susturulmak istenmesi, Anayasamızın çağdaş, demokratik hukuk devleti ilkesiyle asla bağdaşmamaktadır.

Avrupa Birliği’ne girme sürecinin devam ettiği, çağdaş normlarda demokratik yaşamın, özgürlüklerin genişletilmeye gayret edildiği bir ortamda, ülkemiz hapishaneleri gazetecilerle doldurulmuştur.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, bu baskıların son örneğidir. Meslektaşlarımız gazetecilik görevlerini yerine getirmiş, toplumun haber alma hakkı ve doğru bilgilendirilmesini amaçlayan bir yayıncılık örneği sergilemişlerdir.

Kaldı ki; Basın Kanunu’na göre ‘Gazetede yayınlanan haber için 2 veya 4 ay içerisinde soruşturma açılabilir’ denilmektedir. Bu örnekte ise yayının üzerinden 5.5 ay geçtikten sonra soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma bu yönüyle de daha en baştan kadüktür. Asla kabul edilemez.

Dündar ve Gül’ün gazetecilik faaliyetlerini yerine getirirken tutuklanmaları, basın özgürlüğüne darbedir. Askeri yönetimlerde bile rastlanmayan böylesi kabul edilemez bir tutuklama, ülkemizin demokrasi karnesine yazılmış bir zayıftır. Bu davada; siyasiler yaptıkları beyanlarla açıkca yargıya müdahale etmişlerdir. Basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez ilkesidir ve toplumun nefes alma yoludur.

Dündar ve Gül’ün bir an önce serbest bırakılmaları, cezalandırmaya dönük olarak gerçekleştirilen tutuklamanın kaldırılarak yargılamanın tutuksuz olarak yapılması gerekmektedir.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ve TGS Adana Şubesi olarak; Dündar ve Gül’ün serbest bırakılmaları, basın üzerinde uygulanan baskıların bir an önce son bulmasını istiyor, bağımsız yargının bu konuda en doğru kararı vereceğine inanıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya da yaptığı konuşmada, tutuklanan meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

ggIMG_0601

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan