Başka ‘Alan Bebek’ler ölmesin - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:29

Başka ‘Alan Bebek’ler ölmesin

Başka ‘Alan Bebek’ler ölmesin
Son Güncelleme :

10 Aralık 2015 - 12:14

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Dünya Kültürleri Topluluğu öncülüğünde bir araya gelen Suriyeli üniversite öğrencileri, Suriyeli mültecilere gösterilen konukseverliğe teşekkür etti. “Bir Çiçek Bin Teşekkür, İnsanlığımız Gülden Başlar” projesi çerçevesinde Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu’yu makamında ziyaret ederek güller veren Suriyeli öğrenciler, ardından belediye personeline de gül dağıttı.

Mersin Üniversitesi’nde öğrenim gören Suriyeli öğrenciler, Suriyeli göçmenlere yönelik konukseverliğinden ötürü Mersinlilere teşekkür ediyor. “Bir Çiçek Bin Teşekkür, İnsanlığımız Gülden Başlar” projesi çatısı altında bir araya gelen Suriyeli öğrenciler, Mersinlilere teşekkür mesajlarını da içeren güller dağıtıyor. MEÜ Dünya Kültürleri Topluluğu tarafından organize edilen proje çerçevesinde Akdeniz Belediyesi’ni de ziyaret eden öğrenciler, belediye personeline birer buket çiçek takdim ettiler. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu’yu da makamında ziyaret eden öğrenciler, güzel dileklerini ilk ağızdan ilettiler.

Ziyarette ilk olarak söz alan MEÜ Dünya Kültürleri Topluluğu Danışman Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdarhan Musa Taşkaya, Proje Başkanı Azize Şeyho ile birlikte Suriyeli öğrencilerin gerçekleştirdiği etkinlik hakkında bilgi verdi. Çok sayıda Suriyeli mültecinin Türkiye’de misafir olarak kaldığını hatırlatan Taşkaya, “Onların bu durumu kendilerini de bizi de son derece üzüyor. Mersin Üniversitesi’nde 34 ülkeden öğrencimiz var. Bunların içerisinde en büyük grubu da Suriyeliler oluşturuyor. Onlar da Mersin Üniversitesi’nde okuyan Suriyeli öğrenciler olarak Mersin’in Suriyelilere yönelik tüm dünyaya örnek olacak konukseverliği için Mersinlilere teşekkür etmek istediler. Bu çerçevede Mersin Üniversitesi Dünya Kültürleri Topluluğu öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Mersin halkına, Mersin’deki kurum ve kuruluşlara çiçeklerimizle birlikte teşekkür ziyaretleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu

Başka Alan Kurdi’ler olmasın

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, projede emeği geçen akademisyen ve öğrencilere teşekkür etti. Suriye’de yaşanan savaş ortamına değinen Eş Başkan Yüksel Mutlu, “Biz Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarında mutlu, huzurlu, eşit ve adil bir biçimde yaşamalarını isterdik. Ama ne yazık ki savaş ve göç, beraberinde daha çok travma ve özellikle kadın ve çocuklara yönelik daha fazla şiddeti doğuruyor. Keşke topraklarınızda mutlu bir şekilde yaşayabilseydiniz. Ama savaş, ne yazık ki sizleri buralara sürükledi. Bu duruma biz de fazlasıyla üzülüyoruz. Şimdi bundan sonrası için kendi özgünlüklerinizi, kültürünüzü ve dilinizi koruyarak diğer etnik topluluklar gibi burada nasıl yaşayacağınızın çalışmasının yapılması gerekiyor. Bunda kuşkusuz sizlerin ve hocalarınızın bir payı ve katkısı olacaktır ancak en büyük katkının devlet ve iktidar kanadının gerçekleştirmesi gerekiyor. Biz bu dünyada, Ege ve Akdeniz sahillerinde minicik bedeni karaya vuran Alan Kurdi gibi başka çocuklar ve kadınlar olmasın istiyoruz. Temel hedefimiz savaşların son bularak insanların kendi topraklarında mutlu ve huzurlu bir biçimde yaşamalarıdır” dedi. Türkiye’de şu anda Suriyelilerle ilgili olarak olumsuz bir algı oluştuğuna da dikkat çeken Eş Başkan Mutlu, “Bu yanlış algının ortadan kaldırılması açısından sizin yapmış olduğunuz bu çalışmayı çok önemli ve değerli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Hepinize üniversite yaşamınız ve sonrası için başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

akdeniz 101215 (1)

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan