Bir ölü yatıyor ders kitabı bir elinde: Turan Emeksiz - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:51
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Bir ölü yatıyor ders kitabı bir elinde: Turan Emeksiz

Bir ölü yatıyor ders kitabı bir elinde: Turan Emeksiz
Son Güncelleme :

28 Nisan 2021 - 9:31

“Bir ölü yatıyor

on dokuz yaşında bir delikanlı

gündüzleri güneşte

geceleri yıldızların altında

İstanbul`da, Beyazıt Meydanı`nda.

 

Bir ölü yatıyor

ders kitabı bir elinde

bir elinde başlamadan biten rüyası

bin dokuz yüz altmış yılı Nisanında

İstanbul`da, Beyazıt Meydanı`nda.

 

Bir ölü yatıyor

vurdular

kurşun yarası

kızıl karanfil gibi açmış alnında

İstanbul`da, Beyazıt Meydanı`nda.

 

Bir ölü yatacak

toprağa şıp şıp damlayacak kanı

silâhlı milletimin hürriyet türküleriyle gelip

zaptedene kadar

büyük meydanı.”

Sandıktan alınan gücü ülkenin demokrasi standartlarını yükseltmek, temel hak ve özgürlükleri genişletmek, ulusal gelirden alınan payı arttırmak yerine, güç zehirlemesine kapılarak, parmak üstünlüğünün her şeyi yapmaya yeterli sayarak, anayasa, yasa tanımaksızın, keyfiliğin hakim olduğu bir anlayışın uygulamalarıyla. Toplumsal huzuru ve barış yara almış, basına sansür, üniversitelere baskı ve şiddet, muhalefet partilerinin genel başkanlarına meclis içinde ve dışında linç etmeye yönelik saldırılar, toplumun bizden olan ve olmayan şeklinde (Vatan Cephesi) ikiye bölünmesi, anayasaya aykırı bir şekilde kurulan, yargı yetkisine sahip ve tamamı Demokrat Parti milletvekillerinden oluşan Tahkikat Komisyonunun kurulması.

İşte bu komisyonunun kuruluşunu protesto etmek için İstanbul Üniversitesindeki öğrenci  eylemlerini, polisin sert bir şekilde bastırması sonucunda onlarca yaralanan insanlar ve katledilen / İst Ünv Orman Fak öğrencisi Turan Emeksiz / 28 Nisan 1960 / Adı, İstanbul Şehir Hatlarında bir vapura verilmiş, büstü ise İst Ünv Beyazıt Kampüsünün yemekhane çevresine dikilmiştir.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan