SON DAKİKA

Tanık Gazetesi

 width=

ÇALIŞAN ANNELERE KREŞ HAKKI SAĞLANMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Anneler Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Çalışan annelere ücretsiz kreş hakkı sağlanmalıdır. Yasalar her ne kadar 100-150 arasında kadın çalışanı olan işverene “emzirme odası”, 150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerine de “kreş açma zorunluluğu” yüklemişse de bu sorumluluk kağıt üzerinde kalmaktadır” dedi.

ÇALIŞAN ANNELERE KREŞ HAKKI SAĞLANMALI
12 Mayıs 2019 - 11:54

TUİK verilerine göre, istihdam edilen kadınların yüzde 39’unun, yani 3 milyon 511 bin kadının bakmakla yükümlü en az bir çocuğu olduğunu ancak bakım hizmetinden yararlanabilen kadın sayısının ise 584 binde kaldığını, buna göre 2 milyon 927 bin çalışan kadının, kaderine terk edildiğini vurgulayan CHP’li İlgezdi, “emziren çalışanlar için emzirme odaları lüks değil haktır. Cinsiyetine bakılmaksızın çalışan sayısı 20’nin üzerinde olan bütün iş yerlerine emzirme odası açılması ve aynı şekilde çalışan sayısı dikkate alınmaksızın 0-6 yaş grubu çocukların kreş bakım hizmetlerinin işveren tarafından karşılanması gerekmektedir” açıklamasını yaptı.

Konuyla ilgili Meclise bir kanun teklifi sunduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, çocuk bakımının sadece annenin görevi olmadığını, yeni doğan bebeklerin sağlıklı bir ortamda büyüyebilmesi ve gelişimini sürdürebilmesi için ebeveynlerin ortak sorumluluk alması gerektiğini, bu amaçla kadınlar için ücretli analık izninin 52 haftaya, erkekler için 120 güne çıkarılmasını teklif ettiklerini bildirdi.

İlgezdi teklif ile ayrıca iş kanunundaki mevcut cinsiyet ayrımı ve sayı sınırının kaldırıldığını, işverenlere; cinsiyetleri ve medeni halleri ne olursa olsun, çalışanların 0-6 yaşındaki çocuklarının kreş bakımını üstlenme yükümlülüğü getirildiğini kaydetti..

 

 losevy geziblog 0bulut1
 face0 twitter0 rekban” width=
Mustafa ÖzgürYAZARLAR
UZAKLARIN BAYRAMI…
Mustafa ÖzgürYAZARLAR
KENDİ YALANINI GERÇEK ZANNETMEK!
Mustafa ÖzgürPOLİTİKAYAZARLAR
 CHP SEYHAN ADAYI KİM OLACAK?
Mustafa ÖzgürPOLİTİKAYAZARLAR
CHP ADANA’DA ‘BARUT’ KOKUSU YAYILIYOR…

Türkiye ve Adana'dan hayata ve yaşama tanıklık ettiğimiz haberleri bulacağınız haber portalımızdaki yayınlar kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.