Ceset görülmeden defin ruhsatı verilmemeli - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 01:12

Ceset görülmeden defin ruhsatı verilmemeli

Ceset görülmeden defin ruhsatı verilmemeli
Son Güncelleme :

18 Aralık 2015 - 13:57

Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu, 1. Basamak Eğitim Günleri çerçevesinde ‘Sorumluluklarımız’ konulu panel düzenledi. Panele Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalından Prof. Dr. Ahmet Hilal konuşmacı olarak katıldı. Hilal, “Cenazelerde ceset görülmeden defin ruhsatı asla verilmeyeceği gibi cenazenin özellikle koltuk altı, meme altı, ağzı gibi kapalı yerleri de kontrol edilmeli dedi.

EĞİTİMLERİMİZ SÜRECEK

Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu olarak 1. Basamak Eğitim Günlerine yeniden başladıklarını belirten ATO Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş, yaptığı açılış konuşmasında “Bildiğiniz gibi meslektaşlarımıza farklı konu ve konuklarla eğitimler veriyoruz. Hem bilgilerimizi tazeleyelim hem de sorumluluklarımızı bilip ona göre davranalım istiyoruz. Bu gün Adli Tıp konusunda bilgileneceğiz. 1. basamakta hizmet veren aile hekimlerimizin Defin Ruhsatı düzenlerken dikkat etmesi gereken konulara ve sorumluluklarına dikkat çekmek istedik. Bu anlamda ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Hilal Hocamızdan yardım istedik. Değerli bilgilerini bizlerle paylaşacak olmasından ben kendisine şimdiden teşekkür ediyorum. Daha sonra Defibrilatör’ün (kalbe şok veren cihaz) kullanım kursu ile devam edeceğiz. Arkasından bölgemizde çok sık rastlanan Talasemi yani Akdeniz Anemisinin belirtileri ve tahlil yöntemleri ile eğitimlerimizi sürdüreceğiz. Katılımınızdan dolayı tüm arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

cenaze 1

RUHSAT ALINMADAN CENAZE GÖMÜLEMEZ

Defin ruhsatlarında yer alan bilgilerin sağlık istatistiklerinin oluşturulmasında, ayrıca ülkelerin sağlık politikalarını belirlemede ve sağlık  hizmetlerinin planlanmasında en önemli veri tabanlarından birini oluşturduğunu ifade eden ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalından Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Defin Ruhsatı; Umumi Hıfzıssıhha Kanununda belirtilmiştir (mad.211-221). Bu kanunun tarifine göre defin ruhsatı alınmadıkça ya da gösterilmedikçe cenaze gömülemez. Defin ruhsatı belediye tabibi olan yerlerde bu hekimlerce, olmadığında hükümet tabiplerince ‘Cesedin Hekim Tarafından Muayenesinden Sonra’ düzenlenir denmektedir. Hastanede ölenlerin defin ruhsatı bu kurumlarca düzenlenir. Defin ruhsatı cesedin hekim tarafından muayenesi sonrası verilir. Hekim cesedi çıplak olarak muayene eder, yakınlarından anamnez alır, gerek görürse cesedi en son tedavi eden hekimlerden bilgi ve belge alarak ölümün doğal bir ölüm olup, olmadığına karar verir.”

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER SAVCILIĞA BİLDİRİLMELİDİR

Defin Ruhsatı düzenlenmesi sırasında ihbar edilmesi gereken olgulardan da söz eden Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Yasada bu işlemler sırasında hekim bulaşıcı hastalık sunucu kişinin öldüğü şüphesinde ise ait olduğu makamı haberdar etmeden defin ruhsatı düzenleyemez denmektedir. Bu olgular sağlık müdürlüğüne bildirilmelidir. Eğer cesedin muayenesi sırasında ölümün doğal nedenlerden meydana gelmediği şüphesini uyandıracak belirtiler varsa ya da ölünün kimliği meçhul ise o zaman defin ruhsatı düzenlenmeden durum cumhuriyet savcılığına bildirilmelidir. Adli olarak değerlendirilmesi gereken ölüm olguları; kökeninde kaza, intihar ve cinayet olan tüm olgular, yakın dönemde travma öyküsü, dış muayenede travmatik lezyonların saptanması,  öyküde çelişkiler-tutarsızlıklar bulunması, gözaltı ve cezaevinde meydana gelen tüm ölümler, ölüm nedeni ile ilgili suçlama ve iddianın bulunduğu olgular,  kimliğin olmadığı veya yakınlarının olmadığı olgular, ölüm nedeninin saptanamadığı olgulardır.” diye konuştu.

Katılımcıların merak ettiği soruların yanıt bulmasının ardından TTB MKÜ Dr. İsmail Bulca, Prof. Dr. Ahmet Hilal’a teşekkür ederek belgesini verdi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan