Cezaevinde Covid ölümleri devam ediyor - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

18 Haziran 2021 - 06:40

Cezaevinde Covid ölümleri devam ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Maltepe Cezaevinde covid nedeniyle ölümler yaşanmaya devam ettiğini açıklayarak, “Covidlilerle diğer mahkumların aynı tuvaletleri ve aynı telefonları kullanmaya devam ediyorlar. Cezaevi yönetimi tüm mahkumları hasta etmek için özel bir çaba içinde mi?” diye sordu.

Cezaevinde Covid ölümleri devam ediyor
Son Güncelleme :

02 Ocak 2021 - 15:08

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Sürecin başından beri cezaevlerindeki vaka ve ölüm sayılarını açıklaması için Adalet Bakanlığına çağrı yapıyoruz. Adalet Bakanlığı 17 Haziran’dan bu yana cezaevlerindeki Covid-19 vakalarını açıklamıyor. Covid 19’la ilgili sık sık gündeme gelen Maltepe Cezaevinde aralık ayı içerisinde en az 4 mahkumun daha covid nedeniyle yaşamını yitirdiğinin mahkumlar tarafından açıklandı” diyerek,  konuyu Meclis gündemine taşıdı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP’li Akkuş İlgezdi, Covid-19 tanısı konan kişiler ayrı bir alanda tutulurken, temaslılar da bir alanda tutulduğunun bilgisini paylaşarak, “Covid-19 semptomları gösterenler, tat ve koku duyusu gidenler bile kendilerini gizleyerek, temaslılar ile yaşamaya devam etmekte ve temaslıların sağlığını tehlikeye atmaktadır” açıklamasında bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Sağlıklı mahkumlar, temaslılar ve covidliler aynı tuvaletleri, aynı telefonları kullanmaktadır. Bu da sağlıklı mahkumlarda hastalık riski yaratmaktadır” diyerek Adalet Bakanlığından bir an önce bu duruma el konmasını talep etti.

Akkuş İlgezdi, mahkumlara, hatta temaslılara bile test yapılmamasına tepki göstererek, “Cezaevi yönetimi tüm mahkumları hasta etmek için özel bir çaba içinde mi?” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e

“- Neden mahkumlara test yapılmamaktadır?

– Temaslı mahkumlara düzenli test yapılmamasının sebebi nedir?

– Pandeminin başından beri Maltepe Cezaevinde kaç mahkum Covid-19’a yakalanmıştır?

– Pandeminin başından beri Maltepe Cezaevinde kaç mahkum Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir?

– Maltepe Cezaevinde sağlıklı mahkumların, temaslıların ve covidlilerin aynı tuvaletleri, aynı telefonları kullanmalarının sebebi nedir? Bu ortak kullanımla daha çok mahkumun covid olma riskinin artması mı amaçlanmaktadır?

– Pandeminin başından beri cezaevlerinde kaç mahkum Covid-19’a yakalanmıştır?

– Pandeminin başından beri cezaevlerinde kaç mahkum Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir?

– Cezaevi Covid-19 verileri neden düzenli açıklanmamaktadır?

– Küçücük bir cezaevinde Covid-19 ile baş edemiyorsanız tüm Türkiye’de nasıl bu hastalıkla mücadele edeceksiniz?” sorularını yöneltti.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan