SON DAKİKA

Tanık Gazetesi

 width=

CHP ADANA ADAYLARI ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

CHP ADANA ADAYLARI ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI
Kulise TAKILANLAR
Kulise TAKILANLAR( gazetetanik@gmail.com )
16 Mayıs 2018 - 11:36

Erken seçim kararının ardından Ankara yollarına düşen aday adayları umutla 21 Mayıs’ı bekliyor…

Zamanın kısalığı nedeniyle hiç bir partinin ön seçim yapmayacak olması nedeniyle tüm adaylar kendilerini partilerinin genel merkezine teslim etti.

2015 seçimlerinde bir çok ilde önseçim yapan CHP’de adaylarını merkez yoklamasıyla belirleme kararı alınca, tüm partilerde “Adayımız kim olacak?” sorusuna yanıtı genel merkezdeki komisyonlar verecek. Durum böyle olunca Ankara’nın nüfusunda patlama, otellerinde de erken bayram yaşanıyor.

Ankara kulislerine bakıldığında CHP Adana milletvekilleri adayları şekillenmeye başladı. Adı üzerinde kulis, ne derece doğru çıkar 5 gün sonra göreceğiz.

Bunu neden mi söylüyorum?

CHP Adana kulislerine bakarsan, en az 20 aday adayı ilk 5 te olacağını söylüyor. Tabi ki bu mümkün değil.

Adana kulisleri kulaktan kulağa zaten dolaşıyor, ben sizlere biraz Ankara kulislerinden bahsedeyim tabiki hiç isim vermeyeceğim.

Çünkü; isim verirsem birilerinin hakkını yemiş ve eşitsizlik yaratmış olabilirim. Bu nedenlede aday ismi ve sıralaması bekleyenler yazıyı okuyup sonuna geldiğinde hayal kırıklığına uğramasın.

Ankara’daki dostların CHP Adana için çizdikleri profiller ve adaylar şöyle şekilleniyor;

Önce mevcut vekillerden başlayalım, Aydın Uslupehlivan’ın adaylık başvurusu yapmaması üzerine geriye 3 milletvekili kaldı. Bunlardan bir tanesinin listede ilk ikiye, bir tanesinin 4-6 arasına yerleştirileceği bir tanesinin ise liste dışı kalması olasılığı konuşuluyor.

Kim liste başında, kim liste dışı kalır artık onu sizler kafanızda şekillendirin. Çünkü yenilenmeden ve taze kandan bahseden genel merkez bu konuda kafasında şekillendirmeleri oluşturmuş gibi görünüyor.

Adana’nın etnik ve mezhepsel yapısını göz önüne alan genel merkez il 5’te mutlaka bir tane yerli, bir tane bektaşi, bir tane de kürt kökenli aday düşünüyor. Kucaklayıcı olması ve toplumun her kesiminin sahip çıkacağı bir liste oluşturmaya çalışan aday belirleme komisyonları Adana için bu kriterlere çok dikkat ediyor.

Kulağıma fısıldanan bir diğer Ankara kulisi ise, ilk 5 te yine örgütü çok iyi bilen, örgütten gelen ve parti örgütleriyle çalışmış bir adayın olacağı yönünde.

Unutmadan hem bir diğer portreyi de söyleyeyim, ilk 5’te yukarıdaki kriterlere uyan bir kadın adayın mutlaka olacağına kesin gözle bakıyorlar.

Bazı okurlarımın şimdi kafalarından tek tek adayları geçirip tariflere kimi uydurduğunu görür gibiyim. Ben bu kriterlere uyan en az 14 aday adayını saydım, artık siz bu rakamı düşürürmüsünüz, çıkarırmısınız size kalmış…

Bütün bu kişi ve sıra profili tanımlamasının ardından bir de Ankara kulislerinin genel profil çizimi var,; işinde başarı, yabancı dil, örgüte yakınlık, geçtiğimiz seçimlerde önseçime girdiyse aldığı oy referans olarak kullanılacağı anlatılıyor.

Şimdi isim vermediğim için bana kızıyorsunuz biliyorum ama en azından 65 olan aday adayı sayısını kafanızda ilk 5 için 10 dolayına indirmişimdir. Dilerim tüm parti genel merkezleri bizleri temsil etmeyi hak eden liyakata dayalı bir seçim yapar….

 losevy 0bulut1
face1 twit1 rekban” width= koprusu300X250 seyhankorona rama2020” width=

Türkiye ve Adana'dan hayata ve yaşama tanıklık ettiğimiz haberleri bulacağınız haber portalımızdaki yayınlar kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.