CHP, LOZAN FATİHİ İSMET İNÖNÜ’YÜ ANDI - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

15 Nisan 2021 - 19:40

CHP, LOZAN FATİHİ İSMET İNÖNÜ’YÜ ANDI

CHP Adana İl Örgütü, İsmet İnönü’ye ölümünün 45.yıldönümünde adını taşıyan parkta anıtı önünde andı

CHP, LOZAN FATİHİ İSMET İNÖNÜ’YÜ ANDI
Son Güncelleme :

25 Aralık 2018 - 18:57

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı, 2. Cumhurbaşkanı ve CHP’nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’yü, adını taşıyan parkta anıtı önünde geniş katılımlı olarak andı. İnönü’nün Kurtuluş Savaşı ve demokrasi kahramanı, örnek bir devlet adamı ve insan olduğunu belirten İl Başkanı Av.Emrah Kozay, yalnız yaşadığı döneme değil, günümüze ve yarınlarımıza da ışık tutan İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 45.yılında bir kez daha rahmetle, özlemle, minnetle anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” dedi.

GENİŞ KATILIMLI ANMA

İnönü Parkı’nda düzenlenen anma törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı ve adayı Soner Çetin, il yöneticileri, ilçe, kadın ve gençlik kolları başkan ve yöneticileri ile partililer ve yurttaşlar katıldı. 

ATATÜRK’TEN SONRAKİ EN ÖNEMLİ DEVLET ADAMI

İnönü anısına saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından İl Başkanı Av. Kozay, İnönü’nün gerek ulusal kurtuluş mücadelesinde, gerekse Cumhuriyetin kuruluşu ve sonrasındaki dönemde Atatürk’ten sonraki en önemli devlet adamı olduğuna dikkati çekti.

KURTULUŞ MÜCADELESİNDE BÜYÜK EMEK VEREN KOMUTAN

Ulusal kurtuluş mücadelesinin kazanılmasında büyük emekleri olan İsmet İnönü’nün, Cumhuriyetin ilanının ardından gerçekleştirilen devrimlerde de aktif rol oynadığını anımsatan Av. Kozay, İnönü’nün Lozan’da sürdürülen barış antlaşmaları görüşmelerinde “Yeni dünya kurulur Türkiye de o dünyada yerini bulur” yaklaşımının ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine bakış açısını ortaya koyan en önemli gösterge olduğunu vurguladı. 

“LOZAN FATİHİ”

Av.Kozay, “İnönü, çok iyi bir diplomat olmasının yanı sıra gerçek bir vatansever ve askerdir. Önderimiz Atatürk, İnönü’yü sahip olduğu bu özelliklerden dolayı Lozan Barış Konferansı’nda ulusumuzu temsil etmesi için görevlendirmiş ve İnönü bu güveni boşa çıkarmamıştır.İnönü’nün imzaladığı Lozan Antlaşması, Anadolu’nun emperyalist güçler tarafından işgalini sağlayan Mondros ve Sevr’i geçersiz kılmıştır. İnönü Lozan Konferansında dik duruşuyla, ulusumuzun bağımsızlığından ve özgürlüğünden asla ve asla ödün vermeyeceğini tüm dünyaya kabul ettirmiştir. İsmet İnönü, Lozan’daki duruşu ve başarısıyla tarih kitaplarında her zaman  ‘Lozan Fatihi’ olarak yer alacaktır” diye konuştu.

“LOZAN’I BAŞARISIZLIK OLARAK GÖSTERMEK İSTEYENLER AMACINA ULAŞAMAYACAK”

Ulusal kurtuluş mücadelesini, Cumhuriyetin ilanını ve Cumhuriyet devrimlerini hazmedemeyenlerin,  Atatürk’e, İnönü’ye ve Cumhuriyet kazanımlarına karşı bir karalama kampanyası yürüttüğüne işaret eden Av. Kozay,kirli kampanyanın bir hedefinin de Lozan Antlaşması olduğunu vurguladı. Lozan’ı başarısızlık gibi gösterip, İnönü’yü Atatürk’ü ve Cumhuriyeti karalama çabasında olanlar hiçbir zaman amacına ulaşamayacağının altını çizen Av Kozay, şunları kaydetti:

“HİÇ KİMSE ATATÜRK’Ü VE İNÖNÜ’YÜ GÖNÜLLERİMİZDEN SİLEMEZ”

“Hiçbir güç, ülkemizin bağımsızlığı, ulusumuzun özgürlüğü için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyip, canını ortaya koyan Atatürk’ü ve İnönü’yü gönüllerimizden ve belleklerimizden silemez. Çünkü, ulusumuz Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin hangi koşullarda gerçekleştirildiğini ve nasıl kazanıldığını çok iyi biliyor. Bu bilinci taşıyan, yani Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık yolunda ilerleyen bizler, gerçekleri her zaman her koşulda haykırmaya devam edeceğiz. Bizi yolumuzdan hiç kimse döndüremez. İnönü’nün ‘Bir memlekette namuslu insanlar namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur’ sözleri de verdiğimiz bu mücadelede en önemli motivasyon kaynağımızdır.”

“DEMOKRASİ KAHRAMANI”

İnönü’nün tek partili dönemin tüm imkanlarına sahipken, toplumun tüm kesimlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilmesini sağlamak için Türkiye’yi çok partili hayata geçirdiğini hatırlatan Av. Kozay, “İsmet İnönü, aynı zamanda bir demokrasi kahramanıdır.Demokrasi tarihe adını altın harflerle yazdıran İnönü’nün bu fedakarlığı sayesinde iktidara ulaşanların İnönü’ye minnet borcu vardır” şeklinde konuştu.

“RAHMETLE, ÖZLEMLE, MİNNETLE ANIYORUZ”

İnönü, Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı ve yoldaşı olmasının yanı sıra Kurtuluş Savaşı ve demokrasi kahramanı, örnek bir devlet adamı ve insan olduğunu yineleyen Av. Kozay, Yalnız, yaşadığı döneme değil, günümüze ve yarınlarımıza da ışık tutan İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 45.yılında bir kez daha rahmetle, özlemle, minnetle anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Av.Kozay’ın konuşmasının ardından katılımcılar İnönü’nün anıtına karanfil bıraktı.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan