CHP’DE SAYILARIN SAVAŞI... UMUTLAR YOK EDİLMEMELİ, BÜYÜTÜLMELİ... - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 13:19
Mustafa ÖZGÜR

Gazeteciliğe 1986'da Adana'da Çukurova Gazetesi'nde başladı. 1987'den itibaren sırasıyla Tercüman, Günaydın, Milliyet ve Sabah gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. 1994'te başladığı Akşam Gazetesi'nde Haber Müdürlüğü'nün ardından 4 yıl Bölge Müdürlüğü yaptı. 2000-2010 yılları arasında Mersin'de Yeni Gazete'de Genel Yayın Müdürlüğü görevinde bulundu.

Mustafa ÖZGÜR

CHP’DE SAYILARIN SAVAŞI… UMUTLAR YOK EDİLMEMELİ, BÜYÜTÜLMELİ…

CHP’DE SAYILARIN SAVAŞI… UMUTLAR YOK EDİLMEMELİ, BÜYÜTÜLMELİ…
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2018 - 12:29

CHP’de 24 Haziran seçimlerinin ardından bir sayı savaşıdır gidiyor.

Genel Merkez ile kendilerine ‘Değişimciler’ diyen grup arasında kurultay için bir yarıştır gidiyor.

Partili, partisiz herkes 622 rakamına kilitlendi (Gerçi bu rakamda son 3 günde kesinleşti)…

Türkiye en önemli seçimlerinden birini yaşadı ve tabiri yerindeyse ülkede rejim değişikliği oldu başkanlık sistemine geçildi.

CHP, bir önceki seçimlere oranla yüzde 4 daha az oy aldı. Genel Merkez taraftarı olanlar ve yöneticiler, AKP’nin yüzde 7 oranında oyunun düşmesine bakarak “Biz başarılıyız” diyor.

Kendi delegesinden kurultay için 622 noter tasdikli imza isteyenlerin matematikle bu kadar haşir naşir olduğu ortamda bir de hesaplamayı (küsuratları bir kenara bırakarak) şöyle yapmalı.

AKP yüzde 49 olan oyunu yüzde 42’ye düşürdü. Bunun anlamı kendi içerisinde AKP’nin yüzde 14 seçmen kaybı anlamına gelir.

Peki CHP’nin durumu nedir?

CHP’de yüzde 26’dan yüzde 22’ye düştü. Diğer bir deyişle kendi seçmeninden yüzde 15’ini kaybetti.

Rakamlara sığınanlar matematiğin asla yalan söylemeyeceğini bilmeleri gerekir. Ortaya çıkan tabloda matematik olarak şu durumu gözler önüne seriyor. CHP aldığı oy bakımından bir önceki seçime göre AKP’den daha fazla erimiş oy kaybetmiş demektir.

Değişim taraftarları önceki gün 630 tasdikli imzayı genel merkeze teslim ettiklerini açıkladı.

Elbette bunun ne kadar olduğunu bizler bilemeyiz ve beyanların doğru olduğu esasından hareket ediyoruz. Dosyaların tesliminden 10 dakika sonra Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek kameralar karşısına geçerek yeterli sayıda imzanın teslim edilmediğini, sayımın devam ettiğini açıkladı.

Bir anda 24 Haziran gecesi CHP’li yetkililerin açıklamaları canlandı gözlerimizin önünde…

Bu olayın üzerinden 24 saat geçtikten sonra yine Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, teslim edilen imzaların sayısının 618, uygun olmayanları düştükten sonra 605 olduğunu söyledi.

Buradan sormak isterim, kendi delegelerinin 600 dolayındaki imzalarını 24 saatte sayanlar, seçim gecesi 50 milyon dolayındaki oyu acaba ne kadar sürede sayacak ve kontrol edecekti? (Bu arada imzaların kontrolü hala sürüyor.)

Kağıt üzerinde kurultay için 622 delegenin imzasına gerek duyulabilir, bunda hiç bir sorun yok.

Varsayalım 605 rakamı doğru, bunun ne anlama geldiğini acaba genel merkez okuyacak mı?

İmza toplanmaya başlandığında ilk haftanın sonunda “500’ü geçtiyseniz getirin kurultay kararı alalım” diyenler ne oldu?

Bin 242 delegeden 605’inin imzasını başka bir açıdan okursak;

Genel Merkezi’nin hakim olduğu il kongrelerinden belirlenen kurultay delegelerinin yüzde 48.7’si kurultay istiyor demektir.

Kurultay yapmamak için bir delegenin bile hesabını yapanların çok basit matematik işlemiyle bu yüzdeyi bulması mümkündür.

Bir de hatırlatma yapayım, AKP şu anda yüzde 42 ile Türkiye’yi yönetiyor, sizler “Yüzde 48.7 ile sayı tamamlanmadı diyerek kurultaya gitmeyiz” diyorsunuz.

Kurultaya gidilirse sonucu ne olur bilinmez.

İster Kemal Kılıçdaroğlu, ister Muharrem İnce, isterse üçüncü bir aday genel başkanlığı kazansın, önemli olan özeleştiri ile yanlışları görebilmek ve bir daha tekrarlamamaktır.

Demokrasinin gereği, halk dediğimiz tabana söz hakkı vermektir.

Korkum o ki, yanlışların giderilmesi ve büyümek için talep edilen kurultay, bu gidişle CHP’yi daha da küçültecek.

Umarım, küçülme değil büyüme, kavga değil birlik, koltuk sevdası değil halkın isteği kazanır.

Çünkü Türkiye’nin yaşadığı bugünlerden çıkışın şu andaki tek umudu CHP’dir.

Bu günler; umutları yok etme değil, daha da büyütme günüdür.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan