CHP’li Purçu; Kır bekçilerinin sorunlarını meclise taşıdı - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 01:42

CHP’li Purçu; Kır bekçilerinin sorunlarını meclise taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Halk arasında Kır bekçisi olarak geçen Çiftçi Malları Koruma bekçilerinin; çiftçilerin mallarını korumak, hayvanların zarar vermesini önlemek, hırsızlık durumlarına engel olmak gibi görevler ile 2018 yılından beri çalışmalarına rağmen mali ve sosyal haklarının belirsiz kaldığını söyleyerek, Çiftçi Malları Koruma Bekçilerinin sorunları hakkında cevaplanması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

CHP’li Purçu; Kır bekçilerinin sorunlarını meclise taşıdı
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 13:25

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun önergesi ve kamuoyu adına beklediği cevaplar şu şekilde;

“2018 yılında köylere ilk kez Bekçi alımı gerçekleşmiştir.  4081 sayılı ÇİFTÇİ MALLARININ KORUNMASI HAKKINDA KANUN’a göre çiftçilerin mallarını korumak, hayvanların zarar vermesini önlemek, hırsızlık durumlarına engel olmak halk arasında kır bekçilerinin görev tanımlarında yer almaktadır.

Bekçi olarak görev yapan personellerin diğer asayiş personellerinden farkı; yetki sınırlarının gece görevi ile sınırlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bekçiler vardiya sistemi ile değil; güneşin batışından doğuşuna kadar olan sürede görev yaparlar.

Sadece OHAL ve bakanlık yetkilendirmesi ile gündüz mecburi görev yapabilen bekçilerin başka şartlarda gündüz görevlendirilmeleri mümkün değildir. Kır bekçisi de bu şartlar altında jandarma ve kolluk kuvvetleri ile birlikte kır ve çevre asayişinde sorumlu olarak görev alır. Bu görev ve sorumluluklara sahip kır bekçilerinin mali ve sosyal hakları belirsiz kalmıştır.

Buna istinaden;

Çiftçi mallarını korumak adına istihdam edilen kır bekçilerinin 2018 yılında göreve başlamalarının ardından; çiftçilerin mallarına yönelik gerçekleşen suçlardaki artış ya da azalış oranı yıl bazında hesaplanmış mıdır? Hesaplanmışsa bu oranlar nelerdir?

Başkanlık bazında kaç Çiftçi Koruma Başkanlığı bulunmaktadır?

Her Çiftçi Koruma Başkanlığı bazında kaç kır bekçisi istihdam edilmektedir?

Çiftçi Malları Koruma bekçileri (Kır bekçileri)’nin özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda Bakanlığınız bünyesinde bir çalışma  var mıdır? Yoksa; bu yıl içerisinde özlük haklarının iyileştirilmesi hususunda bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

4081 sayılı kanun ile malî ve sosyal hakları belirsiz kalmış olan Koruma bekçilerinin maaşlarının düzeltilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

Çiftçi Malları Koruma Bekçilerinin maaş ve sigortaları ile diğer giderlerin karşılanmasında yaşadığı zorluklara yönelik olarak; Bakanlığınız bünyesinde bir çalışma planlanmakta mıdır?”

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan