ÇIRAY; AÇIKLAYIN, KİM BU DIŞ GÜÇLER? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Mart 2021 - 02:00

ÇIRAY; AÇIKLAYIN, KİM BU DIŞ GÜÇLER?

İYİ Parti Basın ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İzmir milletvekili Dr. Aytun ÇIRAY TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde AKP hükümetleri’nin sürekli şikayetçi olduğu dış güçlerin kimler olduğunu sordu.

ÇIRAY; AÇIKLAYIN, KİM BU DIŞ GÜÇLER?
Son Güncelleme :

23 Eylül 2018 - 13:34

 sayfadalogoil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik krizin sebebi olarak gösterdiği ve dilinden düşürmediği “dış güçler”in kimler ve hangi ülkeler olduğu sorusu Meclis’e taşındı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesiyle Cumhurbaşkanlığı’na dış güçlerin kimler olduğunu sordu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, yaşanan ve giderek ağırlaşan ekonomik krizin sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti olduğunu belirtti. Çıray, “Dış güçler ilk defa 1071’de karşımıza çıkmıştı ve o zamandan beri var. Yani dış güç veya düşmanlar AKP iktidarına özel ortaya çıkmış değil. İktidar başarısızlığını hayali güçlere yüklemesin. Yok eğer bu dış güçler hayali değilse çıkıp açıklayın, kimdir bu dış güçler dediğiniz kişiler ve ülkeler,” dedi.

TBMM Başkanlığı’na 8 maddeden oluşan yazılı soru önergesi veren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, “Ülkemiz gittikçe derinleşen ve vatandaşın sırtındaki ağırlığı her geçen gün artan büyük bir ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye’nin köklü markaları birer birer iflas bayrağı çekiyor. Yüzbinlerce insan işten çıkarılma endişesi yaşıyor. Türk Lirası’nın değeri, Arjantin Pezosu ile yarışıyor. Samanı bile ithal eder hale getirilen Türkiye’de Sayın Erdoğan’a ve çekirdek kadrosuna göre her taşın altında dış güçler var. Peki kardeşim söyleyin de bilelim de milli birlik içinde mücadeleye katkıda bulunalım;  kimdir bu dış güçler?” açıklamasını yaptı.

DIŞ BORÇ %300 ARTTI ZAM YAĞIYOR

Türkiye’nin dış borç stokunun katlanarak arttığını, buna karşın Erdoğan ve bakanlarının pembe tablolar çizdiğini, krizin psikolojik olduğunu söylediklerini anlatan Aytun Çıray, “Türkiye’nin borç stoku altından kalkılamaz seviyelere yükseldi. Eskiden kamu borcu konuşulurdu, şimdi hane halkı ve şirket borçlarının konuşulması gerekiyor. Şirketlerin borçları ise 2002’de 88 milyar lirayken, bugün 2 trilyon 513 milyar liraya çıktı. Hane halkının borcu 2002’de 6,6 milyar liraydı. Şuan hane halkının borcu 525 milyar lirayı aşmış durumda. Dış borç miktarı %300 sınırında zam yağıyor,” tespitini yaptı.

AÇIKLAYIN, KİM BU DIŞ GÜÇLER?

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray imzasıyla TBMM’ye sunulan yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle şu sorular yöneltildi;

1-      Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ekonomik olarak saldıran “dış güçler” kimler/hangi ülkelerdir?

2-      Ülkemize saldıran dış güçlere karşı ekonomik, siyasi ve diplomatik yaptırımlar uygulanmış mıdır? Uygulanmışsa hangi tedbirler uygulanmıştır?

3-      Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, bu dış güçlere herhangi bir ekonomik borcu var mıdır?

4-      16 Yıldır ülkemizi yönetmekte olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu hükümetler tarafından dış borcumuz, 57. Hükümet’in bıraktığı borca oranla yüzde 300 artmıştır. Dış borcumuzun ekonomik darboğazda olmamızda etkisi var mıdır?

5-      Domatesin, buğdayın, nohutun, pirincin, zeytinin, elmanın, fındığın, cevizin, mısırın, etin, sütün, petrolün, doğalgazın, pamuğun ve bilumum gıda, enerji ve yüksek teknolojik maddelerini ithal ettiğimiz ülkeler arasında da bu dış güçlere mensup kaç ülke vardır?

6-      Dış güçler ülkemizde de faaliyetlerde bulunmakta mıdır?

7-      İçişleri Bakanlığı ve MİT tarafından ülkemize saldırı halinde olan dış güçlere mensup kaç kişi ve kurumun ülkemizde faaliyette olduğu tespit edilmiş, kaçı hakkında ne tür işlem yapılmıştır?

8-      Hükümetiniz ülkemizde ekonomik hayatın güçlenmesi için demokrasi ve hukukun üstünlüğünü hakim kılmak adına ne zaman gerçekçi ve güven verici tedbirler alacaktır?

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al