ÇOCUKLARIN YÜKÜ AĞIR! - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mart 2021 - 05:31

ÇOCUKLARIN YÜKÜ AĞIR!

Önümüzdeki hafta itibari ile artık tüm sınıflar okula başlamış olacak. Bununla beraber on binlerce öğrenci de sırtlarında çantaları ile okul yoluna düşecek. Maalesef çocukların okulda kullanacakları defter, kitap ve diğer araç-gereçlerini taşıdıkları sırt çantaları bazen aşırı ağır olabiliyor. Bu da beraberinde bazı sağlık sorunlarını getiriyor.

ÇOCUKLARIN YÜKÜ AĞIR!
Son Güncelleme :

11 Eylül 2018 - 13:44

 sayfadalogoil

Sırt çantasının aşırı ağır ve yanlış kullanımının çocuklarda bel ağrısı riskini artırdığını hatta boyun ve omurga zedelenmelerine bile yol açabildiğini söyleyenMedline Adana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Süleyman Tatlı, ailelere çocukların kullanacakları sırt çantalarının nasıl olması gerektiğini ve doğru kullanım şeklini anlattı.
Bel ağrısı ileriki yaşlara miras kalabiliyor
Omurga hastalıkları, özellikle gelişmiş toplumlarda en fazla karşılaşılan sorunlardan biri. Dr. Süleyman Tatlı, yapılan araştırmaların çocuklukta bel ağrısı çekenlerin, ilerleyen yaşlarda da yüksek oranda bel ağrısı riski taşıdıklarını gösterdiğini söyleyerek “Çocukların okulda kullanacakları çantaların albenili olmasından önce ergonomik olarak doğru ekipmanlar olması ve buna göre seçilmesi gerekir” diyor.
Ağır çantalar birçok sorunun kaynağı
Sırt çantaları uygun kullanıldıklarında kitap, defter ve diğer okul araç-gereçlerini taşımada en uygun ve pratik araçlar. Bu çantalar, yükün vücudun güçlü kasları üzerine dağıtılması için tasarlanmış durumda. Ancak yine de sırt çantaları, okul çağı çocuklarında en sık karşılaşılan yüklenme nedenlerinin başında yer alıyor. Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olabiliyor, boyun, sırt ve beldeki kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebiliyor ayrıca bozuk yürüyüş, kötü duruş ve kronik bel ağrılarına yol açabiliyor.
Çocuğunuzla konuşun!
Ailelerin belirli aralıklarla çocuklarının çantalarındaki yükü kontrol edip bel, boyun ve sırtlarında herhangi bir ağrı olup olmadığını sormaları gerektiğini vurgulayan Dr. Süleyman Tatlı, “Eğer ağrının yanı sıra elde uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler de varsa ebeveynlerin bunları ciddiye alıp vakit kaybetmeden bir uzman hekime danışmaları gerekir” diyerek aileleri uyarıyor.
Kalp ve solunum sistemi de etkileniyor
Çantayı aşırı yüklenme, yükün taşınma şekli ve süresi, çocuğun fiziksel durumu ile de bir araya geldiğinde bu durum postür (duruş) sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Dr. Süleyman Tatlı, “Okul çantasının ağırlığı çocuğun vücut ağırlığının en fazla yüzde 10 veya 15’i kadar olmalıdır” diyerek postür bozukluğunun kalp ve solunum sistemini etkilediğinin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Dr. Süleyman Tatlı, çanta seçimi ve kullanımında çocuğun sağlığı için alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:

Sırt çantası çocuğun ağılığının yüzde 10-15’ini geçmemelidir

Çantanın kendisi hafif ve tekerlekli olmalıdır

Omuz askısı geniş, çift destekli ve kalın pedli olmalı, bel kemeri bulunmalıdır

Askılar her zaman omuzlar üzerine tam oturmalı, çocuğun vücuduna yaklaşacak şekilde sıkı ayarlanmalıdır

Sırt çantasında ağır olan eşyalar çantanın sırta bakan tarafına, hafif olanlar ise sırttan uzak olan kısma gelecek şekilde eşit dağıtılmalıdır

Çanta her gün kontrol edilmeli ve ihtiyaç olmayan objeler çıkartılmalıdır

Hafifletmek amacıyla örneğin, tüm kitabı taşımak yerine sadece ilgili kısımların fotokopisi çekilebilir

Sırt çantaları uzun süre taşınmamalı, uzun süre ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır

Sırt çantası taşırken doğru pozisyonda durmaya alışması için çocukla konuşulmalıdır

Çocuğa, herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissettiğinde ebeveynlere söylemesi öğütlenmelidir

Aile ile okul ilişkisi önemlidir. Öğretmenler ve veliler, ağır çanta taşıma sorunu hakkında konuşmalıdırlar

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al