Çukurova elektriğe kurban mı edilecek? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

15 Nisan 2021 - 21:17

Çukurova elektriğe kurban mı edilecek?

Çukurova elektriğe kurban mı edilecek?
Son Güncelleme :

10 Şubat 2017 - 21:14

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM Kit Komisyonu Üyesi İbrahim Özdiş, yapılış amaçlarının başında Çukurova’nın verimli tarım arazilerinin sulanması ve Adana’nın su taşkınlarından korunmak olan Seyhan 1 HES’nin, elektrik için özelleştirilmek istenmesini Enerji Bakanı Berat Albayrak’a yazılı önerge ile sordu.

 

seyhan1

ANKARA / Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Üyesi İbrahim Özdiş, Seyhan 1 Hidro Elektrik Santrali’nin özelleştirilmesindeki sakıncaları ortaya koyarak konu hakkında Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Seyhan Havzası’nın sonunda yer alan ve Çukurova için her konuda hayati öneme sahip Seyhan 1 HES’nin yapılış amaçlarının başında Çukurova’nın sulanması ve Adana’nın taşkınlardan ve sel afetinden korunmak olduğu kaydeden Özdiş, elektrik üretiminin ise son sıralarda yer aldığını belirtti. CHP Milletvekili Özdiş, özelleştirme kapsamına alınan Seyhan 1 HES’nin eski Genel Müdürü Halil Alış’ın bu konudaki çekincelerini TBMM’de KİT Komisyonu’nda dile getirdiğini açıkladı. Seyhan 1 HES’nin özelleştirilmesi durumunda önceliğin elektrik üretimi olacağını bu durumunda kamu yararının göz ardı edilmesini beraberinde getireceğini vurgulayan Özdiş, öncelikli amaç olan sulama ve taşkınlardan korunma konularının unutulmasının bölge için yakın ve uzak gelecekte felaketler doğurabileceğini ifade etti.

Enerji Bakanı Berat Albayrak’a Seyhan 1 HES’ni özelleştirme kapsamından çıkarıp çıkarmayacaklarını soran Özdiş önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • Özelleştirme kararı alınırken DSİ, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Sulama Birlikleri ve ilgili STK’lardan görüş alınmış mıdır? Bu karar hangi kriterlere göre verilmiştir?
  • Seyhan 1 HES’i özelleştirme kapsamından çıkartılması için bugüne kadar hangi itirazlar, hangi kurumlar tarafından yapılmıştır? Bu itirazların akıbeti nedir?
  • Özelleştiği takdirde öncelikli amaç olan sulama ve taşkınları önleme konuları ne olacaktır?
  • Seyhan 1 HES’i özelleştirme kapsamından çıkartmayı düşünüyor musunuz?

 

 

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan