Cumhuriyet Gazetesi… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

25 Haziran 2021 - 13:44

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Cumhuriyet Gazetesi…

Kurtuluş Savaşına tanıklık eden ve yayınlarıyla destek veren Yeni Gün Gazetesi, Cumhuriyet’in ilanından sonra yeni rejimin tanıtımı, kökleşmesi ve devrimlerin yurttaş tarafından benimsenmesinde önemli görev üstlenecek ve 7 Mayıs 1924’den itibaren Cumhuriyet Gazetesi olarak yayıma başlayacaktır.

Cumhuriyet Gazetesi…
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2021 - 9:53

Cumhuriyet’in Karilere Takdimi başlıklı tanıtım yazısında Yunus Nadi, gazetenin siyasi kimliğini ve hedeflerini ortaya koymuştur.

“Gazetemiz ne hükümet gazetesi, ne de bir fırka gazetesidir. Cumhuriyet sadece Cumhuriyet’in daha aleni ve şamil ifadesiyle, demokrasinin müdafisidir. Cumhuriyet ve demokrasi fikir ve esaslarını ihlal eden, yıkan, yıkmaya çalışan her kuvvetle mücadele edecektir.

Memlekette her manasıyla hakiki bir demokrasi ve hakiki bir cumhuriyet tesisi için gazetemiz bütün varlığıyla çalışacaktır. Memlekette halkın, halk tarafından, halk için idaresi bizim mefkuremizdir. Ve biz yalnız bu mefkurenin esiriyiz, başka hiçbir kuvvetin değil.”

Yıllar içinde çok fırtınaları görmüş, çeşitli yol ayrımlarından geçmiş, bazen döneme göre çizgi değişikliklerine gitmiş olan Cumhuriyet Gazetesi; Türkiye Cumhuriyet’inin, Atatürk’ün, Atatürk ilke ve devrimlerinin, çağdaş yaşamın, demokrasinin, laikliğin yılmaz savunucusu olma özelliğini korumuş, devam ettirmiş ve bu yönlerinden dolayı çok sayıda yazarı bombalama ve silahlı saldırılarda katledilmişlerdir.

Nice nice yıllara Cumhuriyet Gazetesi…

(Çeşitli kaynaklardan alıntı yapılmıştır)

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan