Demokrasi kesintilerinden 12 Mart Muhtırası - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

19 Nisan 2021 - 09:13
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Demokrasi kesintilerinden 12 Mart Muhtırası

Demokrasi kesintilerinden 12 Mart Muhtırası
Son Güncelleme :

12 Mart 2021 - 16:21

“Meclis ve hükümet, süregelen tutum, görüş ve icraatlarıyla yurdumuzu anarşi, kardeş kavgası, sosyal ve ekonomik huzursuzluklar içine sokmuş, Atatürk’ün bize hedef verdiği uygarlık seviyesine ulaşmak ümidini kamuoyunda yitirmiş ve anayasanın kendi ülkesini işgal eden ordu öngördüğü reformları tahakkuk ettirememiş olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği ağır bir tehlike içine düşürülmüştür.

Türk milletinin ve sinesinden çıkan Silahlı Kuvvetleri’nin bu vahim ortam hakkında duyduğu üzüntü ve ümitsizliğini giderecek çarelerin, partiler üstü bir anlayışla meclislerimizce değerlendirilerek mevcut anarşik durumu giderecek anayasanın öngördüğü reformları Atatürkçü bir görüşle ele alacak ve inkılap kanunlarını uygulayacak kuvvetli ve inandırıcı bir hükümetin demokratik kurallar içinde teşkili zaruri görülmektedir.

Bu husus süratle tahakkuk ettirilemediği takdirde, Türk Silahlı Kuvvetleri kanunların kendisine vermiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamak görevini yerine getirerek, idareyi doğrudan doğruya üzerine almaya kararlıdır. Bilgilerinize…”

12 Mart 1971’de TRT’de ve TBMM’de okunan muhtıra sonrasında Başbakan Süleyman Demirel şapkasını alıp gidecek, Nihat Erim başbakan olarak hükümeti kuracaktı.

Erim, açıklamalarıyla olacakları haber veriyordu.

“Bu dönemde gerekirse özgürlüklerin üzerine şal örtülebileceğini, kafalara balyoz gibi inileceğini, 12 Mart öncesine dönüşün asla mümkün olmayacağını” dile getirmiş ve arkasından çoğu ili kapsayan sıkıyönetim ilan edilecek, 1961 Anayasası ile gelen ancak ülkeye bol geldiği iddia edilen temel hak ve özgürlükler kısıtlanacak, işkence tezgahları çalıştırılacak, Devlet Güvenlik Mahkemeleri kurulacak ve ülke karanlığa gömülecekti.

27 Mayıs ile ilk kesintiye uğrayan demokrasimiz, ikinci yarasını 12 Mart 1971 ara rejimiyle alacaktı.

Her darbe, ara rejim ülkemize, insanlarımıza, demokrasimize, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne, sosyal, ekonomik yaşantımıza yapılan en büyük kötülüktü.  Tüm darbeleri, ara rejimleri kınıyorum, lanetliyorum, protesto ediyorum.

Tüm darbelerin getirdiği zihniyet ve uygulamalar ile hesaplaşılabildiği, demokratik ve özgür Türkiye özlemiyle …

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan