Deniz Salyası ile denizler alarm zili çalıyor - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

18 Ekim 2021 - 15:54

Deniz Salyası ile denizler alarm zili çalıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Denizlerde görülen halk arasında ‘deniz salyası’ olarak bilinen ve artarak devam eden müsilaj sorunu için Meclis Araştırması açılmasını istedi. 

Deniz Salyası ile denizler alarm zili çalıyor
Son Güncelleme :

26 Mayıs 2021 - 11:18

Bu sorunla denizlerin  ölü deniz haline gelebileceği öngörüldüğüne işaret eden Gürer, sorunun daha da büyümemesi için kapsamlı önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde 2007 yılından buyana görülmeye başlanan müsilaj sorunun, bu yıl özellikle Marmara’nın tamamı ile İstanbul Boğazı’nı ve Çanakkale Boğazı’nı kapsayacak şekilde arttığına dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Marmara Denizi’nde yaklaşık 15 yıldır küçük çaplı da olsa her yıl görülebilen ancak  bu yıl neredeyse denizin tamamını kapsayacak şekilde artış gösteren deniz salyası (müsilaj) sorununa dikkat çekmek, var olan sorununun nedenini belirlemek ve çözüm yollarının bulunması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Meclis Araştırma Önergesinde, İstanbul Ziraat Odası Başkanlığının uyarısına da yer veren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sanayi tesislerinden kaynaklanan çeşitli kirleticilerin bir kısmının arıtılmadan veya kısmen arıtılarak alıcı ortam olan akarsulara ve buradan da Marmara Denizi’ne ulaştığına dikkat çekti.

Deniz Salyasının 2007 yılından bu yana Marmara Denizi’nde küçük çaplı da olsa zaman zaman görülebildiğine işaret eden Gürer, ancak bu yıl çok farklı bir şeklide artış olduğunu vurguladı.

Deniz müsilajının nasıl oluştuğuna dair uzmanlarca yapılan açıklamalardan örnekler de veren CHP Milletvekili Gürer, soruna bir çözüm bulunamaması halinde önümüzdeki yıllarda balık larvalarının beslenme sorunu yaşayacağı, bu durumunda balık verimini ciddi oranda düşürebileceğini ifade etti.

Müsilajın koku açısından bir halk sağlığı sorununa dönüşme ihtimalinin bulunduğunu vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu süreçte ekolojik ve ekonomik kayıplar yaşanmaması için  tedbirlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Denizlerde yaygın kirliliğine neden olan ve kontrolsüz olarak birçok noktadan deşarj edilen evsel ve endüstriyel atıkların deşarj noktalarının tespiti, kontrol ve denetimlerinin yapılması ve arıtma zorunluluğunun uygulanması gerektiğini vurgu yapan CHP Milletvekili Gürer, denizlerimizde deniz kirliliği, biyoçeşitlilik izleme, balık stoklarının takibi vb. çalışmalar, yıl içerisinde düzenli olarak yapılmalı, ilgili bakanlıkların bu çalışmalara kaynak aktarmaları sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı. Başta Marmara Denizi’nin kritik eşikte olduğunu kaydeden Gürer, “Sorunun çevre adına önemi ortadadır, bu nedenle Meclis araştırması ile sorun kapsamlı araştırılıp çözüm yaratılmalıdır” şeklinde konuştu.

DENİZLERDE SORUNLAR ARTIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  denizlerde atıklarla oluşan dönüşüm ve kirlenme ile ortaya çıkan sorunlar yanında küresel ısınma ile ortaya çıkan hayvan türleri balıklar içinde ciddi risk yarattığına da dikkat çekti. Süveyş kanalından Akdeniz’e gelen zehirli balık türlerine de zarar veren balon balıkları gibi balıkların  yanında kirlenen denizler ile tüketilebilen balık türlerinin de ciddi risk altında olduğunu ifade etti.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
OSMAN KAYA Mayıs 26, 2021 / 7:34 pm Cevapla

KÜRESEL ISINMA NEDENİ İLE DENİZLERDE SALYALAR MEYDANA GELMİSTIR ACİL ÖNLEM ALINSIN TÜRKİYEDE ÇAM AĞAÇLARI DİKİLSİN ACİL ÇOK ÖNEMLİDİR KOMUOYUNA DUYRULUR EFENDİM

whatsappl  boslukicin twittan  boslukicin facetan  boslukicin  asizeydan  boslukicin
 darulsafakailan  boslukicin  darulsafakailan