DEVLET, YURTDIŞINDAKİ KONUTLARA 10.5 MİLYON $ KİRA ÖDÜYOR! - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:12

DEVLET, YURTDIŞINDAKİ KONUTLARA 10.5 MİLYON $ KİRA ÖDÜYOR!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakanın soru önergesine verdiği yanıta göre Devletin, yurtdışındaki 104 resmi konuta yılda yaklaşık 50 milyon TL kira bedeli ödediğinin görüldüğünü ifade etti. 

DEVLET, YURTDIŞINDAKİ KONUTLARA 10.5 MİLYON $ KİRA ÖDÜYOR!
Son Güncelleme :

08 Nisan 2018 - 15:18

 olimpiyat

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, devletin yurt dışındaki 104 resmi konut için yıllık 10 milyon 503 bin 635 Dolar kira bedeli ödediğini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu’nun verdiği bilgiye göre, resmi konut haricinde devlet, personelin kullandığı 125 lojmana da ayriyeten kira ödüyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “Yurtdışında devletimize ait kiralık konut sayısı kaçtır? Yurtdışında devletimize ait arazi tutarı nedir? Yurtdışında devletimizin kullandığı arazilere ve konutlara ödenen kira bedeli nedir? Ülkelere göre dağılımı nedir? Sahip olunan taşınmaz mülk sayısı nedir? Kaç lojman vardır, kaçı kiralıktır?” şeklinde sorulan yöneltti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, yurtdışı temsilciliklerinde resmi konut olarak kullanılan 104 kiralık konut bulunduğunu açıkladı.

Yurtdışında mülkiyeti devletimize ait olan 273 adet gayrimenkul olduğunu bildiren Bakan Çavuşoğlu, devlete ait arazilerin toplam büyüklüğünün ise yaklaşık 1140.6 olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yurtdışındaki Temsilciliklerimizden yalnızca Abuja ve Londra Büyükelçiliklerimiz tarafından yerel mevzuat çerçevesinde arsa kirası ödenmekte olup, yıllık toplam ödeme tutarı 5.000 ABD Dolarıdır. Yurtdışındaki toplam 104 resmi konut için yıllık toplam 10.503.635 ABD Doları kira bedeli ödenmektedir. Dış Temsilciliklerimizde görevli personele tahsis edilen 228’i Devlet Malı, 125’i kiralık olmak üzere toplam 353 lojman bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yurtdışında görevli personelin kullandığı lojman kiraları hariç, devletin resmi konut olarak kullanılan 104 konuta ödediği yıllık 10 milyon 500 bin 635 dolar ödediğini belirterek, kiralık konutlar için ödendiğinin görüldüğünü söyledi. Kur hesabı yapıldığında, 104 konut için yaklaşık 50 milyon TL kira bedeli ödendiğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, “ Ortalamaya vurulduğunda her bir resmi konut için ödenen kira bedeli yaklaşık 500 bin TL’yi  buluyor. Hiç şüphesiz ülkemizi temsilen yurt dışında görev yapanların en iyi hizmeti verecek bina ve donanımda olmaları sağlanmalıdır. Mülk edinmede sorun olmayan yerlerde ise bina alınması kiradan ekonomik olacaktır” dedi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan