Dünya Tiyatrolar Günü - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

20 Nisan 2021 - 23:48
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Dünya Tiyatrolar Günü

Eğitimde, sağlıkta, hukukta, aklınıza gelebilecek her konuda ülkemizi gerileten, Cumhuriyet Devriminin kazanımlarını yok eden siyasi iktidarın uygulamalarından sanat da nasibini aldı.

Dünya Tiyatrolar Günü
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 10:31

Kimisi sanatın içerisine tükürdü, kimisi bu ülkenin değerleri olan, seksen yaşındaki tiyatroculara adliyeyi yol eyletti.

Sanat faaliyetlerini yaygınlaştırmak, sanata ve sanatçıya destek olmak yerine, sahip çıkmayan, yok sayan, destek yerine köstek olan bir anlayışla bugünlere gelindi.

Dönemlerinde özel tiyatrolar dağılırken, elli yıllık tiyatro sahneleri kapatıldı.

Ülkemizin üzerindeki bu baskı, korku, gözdağı bulutları yine sorgulayan, düşündüren sanat dallarıyla dağılacaktır.

“Çocuktum, yaşamımı tiyatroya adadım. Hem sevdiğim bir işte, bir sanat kolunda çalışmak için hem de bu sanat dalının toplumun yüreğinde çiçekler açtıracağına öyle bir inandım ki yarın kıyamet kopacağını bilsem, bugün bir tiyatro açarım “.

“Tiyatro tutkusu giderek hayata daha bir demokrat, daha bir özgürlükçü, daha bir barışçıl bakmamı sağladı.” /  Rutkay Aziz

“Sanat dünyayı yansıtan bir ayna değil dünyanın onunla şekillendirildiği bir çekiçtir.” / Bertolt Brecht

“Tiyatro, müthiş bir kültür ocağı. Öğretici, besleyici ve sevecen bir kaynak.” / Yıldız Kenter

“ Tiyatro insandan insana bir iletişimdir. Araya elektronik ya da mekanik bir aygıt girmeden yapılan bir iletişim.” /  Genco Erkal

“ Tiyatroyu tüm sanat biçimleri arasında en yücesi olarak kabul ederim çünkü o insanoğlunun, neyin insani olduğu duygusunu bir başka kişi ile en dolaysız olarak paylaşabileceği yoldur.” /  Oscar Wilde

Döneminde barolar arasında ilk tiyatro festivali yapılması kararını alıp, uygulayan bir başkan olmanın da gururunu ve onurunu yaşadım.

“Sanata ve tiyatroya destek olmak amacıyla Adana Barosu’nun öncülüğünde düzenlenen Tiyatro Festivali başladı. 9-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Adana’da düzenlenecek festivalde; Antalya Barosu, Mersin Barosu, Eskişehir Barosu, Adana Barosu tiyatro toplulukları oyunlarını sahneleyecek.”

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan