EGEMENLİĞİ 24 HAZİRAN’DA SARAYDAN TEKRAR ALIP ULUSA VERECEĞİZ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 00:34

EGEMENLİĞİ 24 HAZİRAN’DA SARAYDAN TEKRAR ALIP ULUSA VERECEĞİZ

CHP Adana İl Örgütü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 24 Haziranda yapılacak seçimlerde egemenliği tekrar saraydan alıp ulusa verme kararlılığını haykırdı

EGEMENLİĞİ 24 HAZİRAN’DA SARAYDAN TEKRAR ALIP ULUSA VERECEĞİZ
Son Güncelleme :

23 Nisan 2018 - 13:52

 olimpiyat

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Atatürk Parkı’nda coşku içinde kutladı. İl Başkanı Ayhan Barut, 23 Nisan’ın işgal altındaki vatan topraklarında bağımsızlık ve özgürlük için direnen ulusun, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açıp, egemenliği saraydan aldığı büyük ve tarihi günün 98.yıldönümü olduğunu belirterek, “Demokrasimizin doğum tarihi kutlu olsun” dedi.

GENİŞ KATILIM

CHP Adana İl Örgütü’nün, resmi törenlerin ardından Atatürk Parkı’nda düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğine Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, sivil toplum örgütleri, partililer ve yurttaşlar katıldı.

“DEMOKRASİ VE BAĞIMSIZLIK YOLUNDA ATILAN EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİ”

İl Başkanı Barut, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz  ve İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Anıl Karaoğlan’la birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sunduktan saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendi. İl Başkanı Barut yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıyla, ulusun verdiği haklı ve kutsal kurtuluş mücadelesinde demokrasi ve bağımsızlık yolunda en önemli adımlardan birinin atıldığını kaydetti.

“DEMOKRASİMİZİN DOĞUM TARİHİ”

TBMM’nin açılmasıyla kurtuluş mücadelesinin tek elden bizzat millet eliyle organize edildiğini ve zafere ulaşıldığını vurgulayan Barut, şöyle konuştu:

“TBMM’nin açılması, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak ulusal kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşleyen Mustafa Kemal’in milletine duyduğu güvenin ve inancın vücut bulmuş halidir. Bağımsızlığın ve özgürlüğün ancak milletin kendi iradesiyle gerçekleşeceğini gören ve milletine yaşamı boyunca inanıp güvenen Mustafa Kemal, kurtuluş mücadelesinde, Cumhuriyetin ilanında ve Cumhuriyet devrimlerinin her birinde milletinin desteğini arkasına almıştır. 29 Ekim 1923’te kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetin ilanıyla, saraydan alınan egemenlik, kayıtsız şartsız millete verilmiş, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelleri de bu egemenlik anlayışı üzerine kurulmuştur.  23 Nisan bu nedenle ülkemiz için çok önemli ve anlamlı bir tarihtir. 23 Nisan, Cumhuriyetimizin temeli, ulusal egemenlik, bağımsızlık, demokrasi ve özgürlüktür.  Demokrasimizin doğum tarihidir 23 Nisan 1920’dir.”

“MÜHÜRSÜZ SEÇİMLE EGEMENLİK ULUSTAN ALINIP SARAYA VERİLDİ”

97 yıldır ulusa ait olan egemenliğin, tarihe “mühürsüz seçim” olarak geçen 16 Nisan referandumuyla adeta gasp edildiğini ve YSK eliyle ulustan alınarak yeniden saraya teslim edildiğini ifade eden Barut, şaibeli referandumla parlamenter demokrasiye son verildiğini, iktidarın tek adamlık rejimini halka dayattığını söyledi.

“DAYATTIKLARI TEK ADAMLIK REJİMİ KENDİ SONLARINI GETİRECEK”

15 Temmuz Fetö darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in, bugün iktidarın yönetim biçimine dönüştüğünü kaydeden Barut, “Amacı dışına çıkan ve ülkemizi bir karanlığa sürükleyen OHAL rejimi tek adamlık rejiminin fragmanıdır. Tek adamlığın, demokrasi, özgürlük, bağımsızlık, hak, hukuk ve adalet temelleri üzerine inşa edilen çağdaş Cumhuriyetimizle bağdaşması mümkün değildir. OHAL yetkileriyle zafer sarhoşluğuna sürüklenen iktidar, bugün sahip olduğu kontrolsüz, adaletsiz ve haksız gücü yitirmemek, gücüne güç katmak, yaşamın her alanında söz sahibi olan tek güç odağı haline gelebilmek için, ortağı olan  siyasi partinin lideriyle birlikte tıpkı referandumda olduğu gibi 24 Haziran seçimini topluma dayatmıştır. Ateş bacayı sardı, çünkü dayattıkları tek adamlık rejiminin kendi sonlarını getireceğini artık biliyorlar” diye konuştu.

“24 HAZİRAN’DA EGEMENLİĞİ SARAYDAN ALIP YENİDEN ULUSA VERECEĞİZ”

İktidarın yüzde 50+1’e ulaşamadığını ve ulaşamayacağını bildiğini belirten Barut, şöyle devam etti:

“Referandumda olduğu gibi demokrasiye, hukuka aykırı, kirli yöntemlerle iktidarı ele geçirmeye çalışıyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, başaramayacaklar. Çünkü Cumhuriyetten, demokrasiden, özgürlükten yana, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı yurtsever halkımız hiçbir zaman tek adam karanlığına geçit vermeyecektir.  Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün reddettiği tek adamlık yetkilerine hiçbir zaman ulaşamayacaklar. Cumhuriyeti kuran, ülkeye demokrasiyi getiren ve bugüne dek yaşatan Kuvayı Milliye ruhu yaşadığı sürece başaramayacaklar. Ülkemizin geleceği için aynı kaygıları taşıyan, kuruluş felsefesinden vazgeçmeyen yurttaşlarımızla el ele verip, ulusal egemenliği 23 Nisan 1920’de olduğu gibi 24 Haziran 2018’de saraydan tekrar alıp yeniden ulusumuza vereceğiz. Ve bizler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını önümüzdeki yıldan itibaren çok çok daha coşkulu bir şekilde kutlayacağız. Sadece 23 Nisan’ı değil, 19 Mayıslarda, 30 Ağustoslarda, 29 Ekimlerde ülkemizin dört bir yanını Cumhuriyet ve özgürlük türkülerinin hep bir ağızdan söylendiği bayramlara dönüştüreceğiz.”

23 Nisan’ın Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edildiğini anımsatan İl Başkanı Barut, önce çocuklarının sonra da katılımcıların bayramını kutladı. Barut, “Cumhuriyetimizi kuran başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, bağımsızlık ve özgürlük uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz“ ifadelerini kullandı.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan