EKONOMİK KRİZE BAĞLI İNTİHARLAR - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

22 Ocak 2021 - 19:25

EKONOMİK KRİZE BAĞLI İNTİHARLAR

Türkiye’nin dört bir yanında ekonomik krize bağlı olarak intihar vakaları artıyor. Adana’da son 1 hafta içerisinde biri müteahhit, diğeri oda başkanı iki kişi intihar etti. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “İktidar, küçük esnafı vatan haini, üreticiyi, eczacıyı stokçu diye hedef göstereceğine, esnafa, çiftçiye, vatandaşa destek versin” dedi. İktidarı ciddiyete davet eden Bulut, son aylarda ekonomik krize bağlı yaşanan intiharları bir araya getirdi.

EKONOMİK KRİZE BAĞLI İNTİHARLAR
Son Güncelleme :

08 Şubat 2019 - 20:09

 sayfadalogoil

ANKARA / Türkiye’nin dört bir yanında ekonomik krize bağlı olarak yaşanan intihar vakalarına Adana’da bu hafta içinde iki kişi daha eklendi. Ceyhan Ziraat Odası Başkanı ile kamu ve belediye ihaleleri alıp inşaatlar yapan alacaklarını tahsil edemediğinden piyasaya borçlanıp bunalıma giren müteahhit Hasan Ulaş Devrim intihar etti.

İntiharların ekonomik krize bağlı olarak arttığına dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Vatandaş iş bulamıyor, eve ekmek götüremiyor. Esnaf kriz içerisinde, borçlarını dahi ödeyemiyor. İktidar, küçük esnafı vatan haini, üreticiyi, eczacıyı stokçu diye hedef göstereceğine, esnafa destek versin” dedi.

NEREDE GARİBAN VAR O SUÇLU

İktidarın sorunu tespit edip, çözüm bulacağına, sürekli bahane ürettiğini söyleyen Bulut, “Pastadan en büyük payı alan, kamu ihalelerinin adrese teslim edildiği Saray’ın 5 müteahhitini gözü görmeyen hükümet, nerede gariban var onu hedef alıyor. Ekmek fiyatı artınca fırıncı, soğan fiyatı artınca stokçulukla itham edilen üretici suçlu! Depoda 3 torba soğan var diye çiftçinin deposunu basıyorlar. Sebze-meyve komisyoncularına ‘aracı tefecilere lanet olsun’ diyorlar. Patlıcan, biber fiyatları yüksek diye marketçiler fırsatçı, tefeci oldu. Hatta ülkeye ihanet etmekle suçluyorlar. Dolar yükseliyor, faiz lobisi diyorlar. Kur sabitlemesine bağlı ilaç yokluğu yaşanıyor; sorumlu olarak eczacıları gösteriyorlar. Denetlenmeyen madenlerde işçiler ölüyor, fıtrat diyorlar” ifadelerini kullandı.

İKTİDARI CİDDİYETE DAVET ETTİ

Yaşanan olayların tek suçlusunun AK Parti iktidarı olduğunu kaydeden Bulut, ülkenin yönetilemediğini bildirdi. “2018 Haziran enflasyonu %15,39’di. Şimdi % 20,35. 2018 25 Haziran Dolar kuru 4,55’di. Şimdi 5,27 2018 Haziran’da işsiz sayısı 3 milyon 315 bindi. Şimdi 3 milyon 800 bine dayandı” diyen Bulut, iktidarı ciddiyete davet etti.

TOPLAM BORÇ: 506 MİLYAR TL

Bankaların verdiği tüketici kredilerinin toplamının 506 milyar lira olduğunu, bu tutarın 309 milyar lirasının ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcundan oluştuğunu kaydeden Bulut, esnafın, vatandaşın borç içinde yüzdüğünü kaydetti.

EKONOMİK KRİZE BAĞLI İNTİHARLAR

Sıtkı Aydın: Uzun süredir işsiz olması nedeniyle TBMM önünde kendini ateşe verdi.   (Ocak 2018)

Mehmet K.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Mart 2018)

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Merve Çavdar: Ataması yapılmadığı için intihar etti. Nisan 2018)

İnşaat işçisi Süleyman K.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. Nisan 2018)

Sınıf öğretmeni Ersin Turhan:  Ataması yapılmadığı için intihar etti. (Ekim 2018)

İsmail Devrim: İşsiz olduğu ve oğluna okul pantolonu alamadığı için hayatına son verdi. (Eylül 2018)

Esnaf Ramazan Kavalcı: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Eylül 2018)

İş insanı Halil Ünlü: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Eylül 2018)

Müteahhit ve otel sahibi Dilaver Ş: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Eylül 2018)

Ali A.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Haziran 2018)

Pırlanta Toptancısı Mehmet N.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Ekim 2018)

Avukat Gürkan Vural Arı: Ekonomik nedenlerden dolayı intihar etti. (Ekim 2018)

Çiftçi Ali Yümlü: Maaşına haciz geldiği için intihar etti. (Ekim 2018)

Kekil A.: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Kasım 2018)

Kamu Müteahhiti Hasan Ulaş Devrim: Borçlarını ödeyemediği için intihar etti. (Şubat 2019)

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut: Borçlarından dolayı intihar ettiği ileri sürüldü. (Şubat 2019)

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan