ENGELLİ VATANDAŞLARDAN KESİNTİ YAPILMASIN - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

15 Nisan 2021 - 17:25

ENGELLİ VATANDAŞLARDAN KESİNTİ YAPILMASIN

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sürekli hekim kontrolünde olan engelli vatandaşlardan alınan muayene, tetkik, tıbbi malzeme, ilaç ve  reçete payının alınmasını meclis gündemine taşıyarak kanun teklifi verdi.

ENGELLİ VATANDAŞLARDAN KESİNTİ YAPILMASIN
Son Güncelleme :

27 Mart 2019 - 15:18

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Türkiye nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan engelli yurttaşların sosyal devletin önemli yükümlülükleri arasında olan sağlık, eğitim gibi haklara herkes kadar kolay ulaşamamakta olduğunu, birçok engel ile uğraşmak zorunda kaldığını belirterek, muayene, tetkik, tıbbi malzeme, ilaç, reçete başta olmak üzere ek olarak cepten 14 kalem katkı-katılım payı ve özel sağlık kurumuna ilave ödeme yapmak zorunda kalmamaları adına kanun teklifi verdi.
CHP’li Şahin, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde ‘‘Türkiye nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan engelli yurttaşlarımız sosyal devletin önemli yükümlülükleri arasında olan sağlık, eğitim gibi haklara herkes kadar kolay ulaşamamaktadır. Birçok engel ile uğraşmaktadır. Sürekli hekim kontrolünde olan engelli yurttaşlarımız hastaneye adım attıkları andan itibaren muayene, tetkik, tıbbi malzeme, ilaç, reçete vs. olmak üzere ek olarak cepten 14 kalem katkı-katılım payı ve özel sağlık kurumuna ilave ödeme yapmak zorunda bırakılmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi veren Şahin ‘‘Bu vermiş olduğumuz kanun teklifi ile sağlık hizmetinde alınan katkı paylarının engelli yurttaşlarımız için alınmamasını ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmelerini amaçlamaktayız. AKP hükümeti sosyal devletin gereği olan sağlık, eğitim gibi hakların sağlanmasında engelli yurttaşlarımıza pozitif ayrımcılık uygulamalı,  engelleri kaldırma ve yaşam şartlarının iyileşmesi yönünde engelli kardeşlerimize deste olmalıdır. Bizim TBMM’ye sunduğumuz kanun teklifi de bu yöndedir. Umarım teklif genel kurula geldiğinde iktidar milletvekilleri hırslarıyla değil vicdanlarıyla teklifimize ‘evet’ oyu verir ve engelli yurttaşlarımızın sorunlarına az da olsa çözüm getirebiliriz.’’ dedi.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan