GAYTANCIOĞLU: 4.MURAT YASASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ - Tanık Gazetesi I Hayata, Olaylara TanıkTanık Gazetesi I Hayata, Olaylara Tanık

24 Ekim 2020 - 23:50

GAYTANCIOĞLU: 4.MURAT YASASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’nin gündeminde olan gece 22’den sonra içki satışı yapanlara cezaların arttırılmasını içeren düzenleme ve son zamanlarda yaşanan sahte içki ölümleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

GAYTANCIOĞLU: 4.MURAT YASASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ
Son Güncelleme :

14 Ekim 2020 - 14:28

maske1

Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“AKP’nin hazırladığı yeni bir 4. Murat yasası ile daha karşı karşıyayız. Vergiyi içki içenin, cezayı içki satanın sırtına vur ki, AKP’li yandaşlar paralarını takır takır alabilsin.

Şimdi saat 22’den sonra içki satanlara verilen cezaları artıran bir düzenleme getiriliyor.  Getirilen düzenlemenin hangi ihtiyaçtan kaynaklandığını, ülkemizin yaşadığı onlarca sorundan hangisini çözeceğini anlayamadık.

AKP yıllardır hiçbir akılcı yönetimde olmayacak vergilerle sadece kayıp ve kaçağı arttırdı. Türkiye yabancı içki, kaçak içki, sahte içki cenneti oldu. Son bir haftada şu ana kadar en az 44 yurttaşımız sahte içkiden öldü. Bunların sorumlusu bu akıl dışı yasaları getirenlerdir.

Dünyanın adam gibi yönetilen hiçbir ülkesinde sahte içkiden ölüm olmaz. Ne kadar geri kalmış, beceriksiz yöneticilerle donatılmış ülke varsa sahte içki ölümleri de oralarda olur. Afrika ülkeleri gibi ücret ver İskandinavya gibi vergi al. Bu tam da AKP kafasıdır.

Tabii ki dünyada içkiden alınan vergiler yüksek olur, yurttaşlar içki tüketimine karşı bilinçlendirilir, içki tüketiminin azaltılması için kamusal farkındalığın arttırılmasına çalışılır. İçkiye özendirici uygulamalardan kaçınılır.

Fakat yapılan bu değil. AKP “içki içenleri cezalandıralım, ne kadar alabiliyorsak vergi alalım, ne halleri varsa görsünler, ölürlerse de ölsünler” diyor. Bu mantık bir devletin mantığı olamaz, olmamalıdır.

Türkiye ithal içki cenneti oldu. AKP’nin içki içenlere karşı düşmanlığı var ama yabancı içkilere ve yabancı içki üreticilerine dostluğu var. AKP iktidara geldiğinizde Yüzde 7-8’ler civarında olan yabancı içkilerin payı şu an yüzde 20’nin üstüne çıkmış. Her işte olduğunuz gibi burada da yabancı üreticileri desteklemiş, yerli üreticileri ezdirmiş ve sahte içkiyle vatandaşı öldürülmüş.

Kimin içip içmediğini takip edip, ona göre insanları fişlemek devletin işi değildir. Bırakın insanların özel hayatına karışmayı. Yapabiliyorsanız ekonomiyi düzeltin. Ekonomi içkiye fahiş vergiler koyarak düzelmez.

Alkolikler bile içkiye bu iktidar kadar sarılmadı.”

 

 

baspedala799 siteduy

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
twittan facetan
tabletilan