Gazetecinin tek silahı yürekli kalemidir… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

16 Nisan 2021 - 20:59
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Gazetecinin tek silahı yürekli kalemidir…

Demokrasinin olmazsa olmazlarından birisi de düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüdür.

Gazetecinin tek silahı yürekli kalemidir…
Son Güncelleme :

06 Nisan 2021 - 9:40

Ülkemizi yöneten zihniyet, şekli demokrasiyi bile içine sindiremeyen, bunun unsurlarına tahammülü bile kalmamış totaliter bir rejimin temsilcileridirler.

Farklı düşünmek ve bunu ifade etmek, eleştirilere açık olmak, eleştirilere hoşgörü ve katlanmayı gösterebilmek hepimiz için ve özellikle de siyasiler için bulunması gereken niteliklerden birisidir.

Ancak ülkemizde farklı düşünen ya da eleştiri hakkını kullanan insanlarımız, ya şiddete maruz kalıyorlar ya da tutuklanarak cezaevinin yolunu tutuyorlar.

Gazeteciler, muhabirler, yazı işleri müdürleri gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklular, yargılamaları devam edenler, hükümlüleriyle ülkemiz Mısır ve Çin ile bu konuda yarışmaya devam ediyor.

Bu toprakların ilk basın şehidi, Serbesti Gazetesi başyazarı Hasan Fehmi Bey’dir. Beyoğlu’ndan Sirkeci’ye inerken 6 Nisan 1909’da katledilmiştir. Katledilme nedeni, İttihat ve Terakki’nin yanlış uygulamalarını gazetesinde dile getirmesi, eleştirmesidir.

Kağıt üzerinde özgürlüğü sağlayan İttihat ve Terakki, eleştirilmeye, hesap sorulmaya hazımsızdı. O günden sonra bu topraklarda Sabahattin Ali, Abdi İpekçi, Musa Anter, Metin Göktepe, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve sayısız gazeteci, yazar düşünceleri nedeniyle katledilmişlerdir.

Gazetecinin tek silahı vardır, yürekli kalemidir.

Katledilen tüm gazetecileri saygı ve özlemle anıyorum.

Av. Mengücek Gazi Çıtırık

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan