GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KERBELA - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

20 Nisan 2021 - 22:34

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KERBELA

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KERBELA
Son Güncelleme :

19 Ağustos 2020 - 13:12

Yaklaşık olarak 600’lü yılların son dönemlerinde Kerbela’da İmam Hüseyin ve yarenleri, haklı davaları ve adalet uğruna çıktıkları yolda, Yezit’in binlerce kişilik ordusu tarafından vahşice katledildiler. Yezit’in askerleri ehlibeyt mensuplarının başlarını kesmek için adeta birbirleriyle yarışıp, bedenlerini de atlarla çiğnediler. Yaşanan bu katliam insanoğlunun bilincinde büyük bir travma yarattı ve tarihe kara bir leke olarak geçerken, insanlık tarihinin kanayan bir yarası oldu. Asırlardır dinmeyen bir acı bıraktı. Yezit sadece İmam Hüseyin’i ve beraberindekileri değil, İmam Hüseyin’in şahsında adaleti ve insanlığı da katletti. Kerbela olayının üzerinden neredeyse 1400 yıl geçmesine rağmen ne zalimin zulmü bitti ne de zulme karşı direnenler tükendi. Hüseyin’i fiziki olarak katlettiler ama O, direnişi ve onurlu duruşuyla asırlardır yad edildi ve edilmeye devam ediyor.
Kerbela, karanlık ve aydınlığın, Hak ve batılın, ezen ve ezilenin mücadelesinin değişmez sembolü haline dönüştü. İnsanlık tarihi her daim zalimlerin ve onlara karşı direnen mazlumların mücadelesine sahne oldu. Nerede bir Yezit varsa orada bir Hüseyin, Nerede bir zulmeden varsa orada direnenler var oldu. Ne zaman zulme karşı direnen bir mazlum görülse hep Hüseyin akla geldi. Bir kırba su getirmeye çalışırken kolları kesilen Celal Abbas, bedeni delik deşik edilen Ali Ekber, eli kınalı Kasım, altı aylık Ali Asgar ve direngenliğiyle, yiğitliğiyle Zeynep Ana hiçbir zaman unutulmadı.
Yavuz Selimler, Kuyucu Muratlar tarafından devam ettirilen süreç Dersim’e, Maraş’a, Çorum’a, Sivas’a ve günümüze kadar yaşanan katliamlar adeta birer Kerbela oldu. Katledildik, dipsiz kuyulara atıldık, yakıldık, öldürüldük. O günden bugüne El Muhtar’dan, Zeyd’den, Hasan Sabbahlara. Baba İshaklardan, Şeyh Bedrettinlerden, Kalender Çelebilerden Pir Sultanlara kadar direnişler hiç bitmedi. Hüseyin İnan’lar idama giderken, biz korkumuzu Kerbela’da bıraktık diyerek İmam Hüseyin’i işaret etti.
Sevgili dostlar, bizler ehlibeyt bendeleri olarak aradan asırlar geçmesine rağmen, Kerbela katliamı sanki daha dün yaşanmış gibi Hüseyin’in ve yarenlerinin acısını yüreğimizde hissetmeye devam ediyoruz. Tarih boyunca yaşanan katliamları ve acıları Kerbela ile özdeşleştiren biz aleviler, her sene (Hicri takvime göre) 1 Muharrem ile 12 Muharrem günleri arasında Kerbela şehitleri ve onların nezdinde, katliama uğramış tüm mazlumların matemini çekeriz. Muharrem matemi sürecinde Kerbela şehitleri ve insanlık tarihi boyunca katledilen cümle mazlumların yasını çekip onların yaşadığı acıları saygıyla yad ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Tutulan matem oruçları hak katında kabul ve makbul olsun. Hak, Muhammed ve Ali yardımcımız olsun.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan