GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ TOPLANDI - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

20 Ocak 2021 - 18:35

GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ TOPLANDI

Baro yönetim kurulunun 29. Dönemde oluşturulmasına karar verdiği ve 0-5 kıdem yaşına sahip hukukçular ile stajyer avukatların doğal üyesi olduğu Genç Avukatlar Meclisi toplantısı gerçekleştirildi.

GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ TOPLANDI
Son Güncelleme :

17 Şubat 2019 - 11:50

 sayfadalogoil

Seyhan Oteli Güney Balo Salonunda düzenlenen toplantıya Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Av. İlknur Önal,  Yönetim Kurulu Üyeleri ve CMK Koordinatörü Av. Nevzat Elçi, Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin, Av. Timur Ortatepe ve Av.Mert Kuşdemir, 0-5 yaş kıdeme sahip avukatlar, doğal üye stajyer avukatlar ile Gençlik Meclisi Üyeleri katıldı.

Toplantı öncesi Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarının mesleğe başladıklarında yaşadığı sorunları ve sıkıntıları bildiklerini ifade etti. 13.Ekim.2018 tarihli olağan genel kurulda oy birliği ile alınan CMK görevlendirmelerinde 0-2 kıdem yaşındaki meslektaşlara pozitif ayrımcılık yapılması kararının son zamanlarda çokça tartışıldığına değindi. 

ADLİ YARDIM HİZMETLERİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Meslektaşlarına katkı ve yurttaşın adalete erişimi için adli yardım hizmetlerinin kapsamına nesebe dair davaları, iş kazası ve trafik kazalarından doğan cismani tazminat davaları ile mal rejiminden kaynaklanan davaları dahil ettikleri bilgisini paylaştı.

Yönetim kurulu üyesi ve Genç Avukatlar Komisyonu Koordinatörü Av. Furkan Kılıç’ın açılış konuşmasında; Genç Avukatlar Meclisi, genç avukatların düşünce ve sorunlarının dile getirildiği en büyük mecra olduğunu belirterek, baro meclisi ve kurullarda daha aktif olarak yer alması gerektiğini kaydetti.

Daha sonra ; CMK Puan Sistemi ve Uygulamasının görüşülmesi, son dönemde uygulaması yaygınlaşan alternatif çözüm yolları hakkında görüşme, genç avukatların yaşadığı mesleki ve mali sorunlar ve çözüm yolları başlıklarının görüşüldüğü gündem maddelerine geçildi.

Av. Onur Mirici (Genç Avukatlar Meclisi Başkanı)- Av. Alican Erdoğan (Başkan Yardımcısı)Av. Fatma Merve Söyler (Yazman)- Av. Boray Dilik (Divan Kurulu Üyesi) sunumda bulundular.

“UYGULAMA POZİTİF AYRIMCILIK DEĞİL İMTİYAZDIR”

CMK Komisyonu Başkanı Av. Kübra Mimaroğlu, komisyon olarak alınan kararın kaldırılması için genel kurul talep ettiklerini belirterek, “Çünkü mevcut uygulama listeye kayıtlı tüm meslektaşların görev alma hakkını gasp etmektedir. Zira genç meslektaşların maddi olarak ihtiyaç sahibi olduğuna veya kıdemli meslektaşların maddi olarak ihtiyaç sahibi olmadığına karar verme yetkisinin ve hakkının ne mecliste ne de baroda olmadığını düşünüyorum, uygulamanın pozitif ayrımcılık değil imtiyazdır” dedi.

CMK LİSTELERİNDE GENÇ AVUKATLAR YAŞADIĞI SORUNLARI ANLATTILAR

Genç hukukçular; -CMK Müdafiliği konusunda stajyerleri ve genç avukatları kapsayacak uygulamalı eğitimler yapılması gerektiğini,

– CMK listesindeki genç avukatlara pozitif ayrımcılığın daha geniş düzeye olması gerektiğini, bu şekilde mesleğe yeni başlayan avukatların ofis açma ve düzenleme, kira gibi sorunlarla boğuşmak aşamalarına katkı sunulmasını,

-TBB ve Baroların genç avukatlar ilk büro açarken kredi verebileceğini,

-“Bağlı-birlikte çalışan’ avukatların koşullarının takip edilerek iyileştirilmesi gerektiğini gibi somut önerilerini belirttiler.

Baro Başkanı ve katılımcıların hep birlikte fotoğraf çekimiyle toplantı sona erdi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan