GERÇEK FEDAKARLIK NEDİR? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

9 Mayıs 2021 - 22:05
Şirvan YÜCEL

Düzce Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Mezunu olup 2.Üniversitesini Anadolu Üniversitesi Kamu yönetimi olarak bitirmiştir. Sanat ve sanatçı yönü daha ağır bastığı için 2008 ‘den bu yana sanatla profesyonel olarak ilgilenmektedir ,Doğu ve Batı Sanatlarını sentezleyerek kendine özgü bir tarz edinmiştir.

Şirvan YÜCEL

GERÇEK FEDAKARLIK NEDİR?

GERÇEK FEDAKARLIK NEDİR?
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2020 - 15:05

Herkes de fedakarlık var. Gerçek fedakarlık nedir? kişi nereye kadar fedakarlık yapabilir? Fedakarlıkta sevginin önemi? Hangi aşamada fedarklık yapıkmamalıdır? Dengeli fedakarlık nasıl olur?

Fedakarlık ile ilgili sorularımızı Dünya Değişim Uzmanlarına sorduk ve çok etkili bilgiler edindik. Bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

”Fedakarlığın farkında olmak dengeli fedakarlığa neden olur. Yani genel bir kavram var. Fedakarlık ve suistimal. Kişi nereye kadar fedakarlık yapacak ve nerede sınır çizecek, nerede duracak? Çünkü genelde yakın ilişkilerde örneğin aile, arkadaş, eş veya dost ilişkilerinde fedakarlığın bir sınırı olmalıdır.

Genelde insanlar kendilerini merkeze koydukları için siz ne kadar verisenizde onlara az gelecek. Bakın aşinize, dostunuza, annenize talepleri bitmez. O iş bitmez. Sadece köle gibi çalışacaksınız, sadece onun için çalışacaksınız.

Sonra kişi diyor ki! 

” Her şeyi unut. Otur burada. Ben ne dersem onu yap”  sizi çalıştıracak ve siz kendinizi unutmak zorunda kalacaksınız. Yani bunun sonu olmayacak. Fedakarlık bitecek, kölelik başlayacak. O yüzden siz genel varoluşsal amacı görmelisiniz.

Varoluşsal amaç, sevgidir. Evrensel sevgi varsa yalnızlık yok. Ama içten gelen gerçek sevgi. Özün temelinde olan koşulsuz sevgi. O zaman fedakarlığın sınırlarını şöyle anlayacaksınız. şöyle çizeceksiniz. Varoluşun temelinde sevgi vardır ve hekes onu ister. Herkes sevgiyi paylaşmak ister. 

Sizde sevdikleriniz için fedakarlık yapıyorsunuz ama sınır nedir? Sınır ve o sevgidir. Siz fedakarlık yapıyorsunuz. Dost, arkadaş, eş, anne, baba, çocuk vs. için. Siz şunu ölçün ; yaptığınız fedakarlık o kişide sevgiyi artırıyormu. ”

Yani siz verdikçe sevgi artıyorsa o gerçek fedakarlıktır. Fedakarlığın doğru olup olmadığunı  bu şekilde anlayablirsiniz.

Dünya Değişim Akademisi 

Şirvan Yücel

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  zkanneler anneorhan annelervahap annelerlutfu  chpemek
twittan facetan